Blog

5 kroków do zdrowego serca

5 kroków do zdrowego serca

Serce pompuje krew, dotlenia i odżywia komórki. Jest symbolem życia i jego centrum, a choroby kardiologiczne odpowiadają za blisko 50 proc. zgonów w Polsce. To chyba dobry argument, by zacząć o nim myśleć. A jeszcze lepiej działać. Dziś plan pierwszych pięciu kroków w stronę zdrowszego serca.

Niezmiennie mnie dziwi, gdy wśród zaleceń lekarskich widzę informację o unikaniu stresu. Nie wiem czy to w ogóle możliwe, bo mniejszy, lub większy, krótki lub długotrwały – stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Warto jednak uczyć się go rozładowywać, bo jest jedną z najsilniejszych toksyn dla serca.

Jaki sposób na rozładowywanie stresu wybrać?

Decyzję każdy z nas podejmie sam. Zachęcam jednak, by zamiast destrukcyjnych metod, takich jak używki czy przejadanie się, które jest w praktyce sprowadzaniem pokarmu do roli zagłuszającej emocje używki, zwrócić się w stronę zdrowia. Serce to doceni. Czujesz, że w tobie buzuje? Idź pobiegać, zaszyj się w lesie, wykrzycz to, co cię denerwuje, wsiądź na rower, idź na basen czy siłownię, posłuchaj muzyki. Sposobów jest bez liku. Warto wybierać te, które nie osłabiają serca.

Rusz się

Pierwszym krokiem jest więc umiejętność rozładowywania stresu, a drugim, bardzo mocno z nim powiązanym – aktywność fizyczna. Regularna i, co nie mniej ważne, dopasowana do twojej kondycji i wieku. Zawsze jest coś, co możesz zrobić. Oczywiście, jeśli się uprzesz, wszystko zanegujesz. Tylko kto na tym straci? Obawiam się, że twoje serce. Służą mu spacery, marsze, jazda na rowerze i pływanie. Te aktywności są dostępne niemal dla każdego z nas. Serce lubi ruch, całe ciało go lubi. Bezruch mu nie służy, osłabia nas i powoduje, że szybciej się starzejemy.

Błonnik

Trzy kolejne kroki to substancje, o których obecność w diecie powinien zatroszczyć się każdy z nas. Każdy, bo wszyscy mamy po jednym sercu. Wymiana (przeszczep) jest dość ryzykowna, więc skoncentrujmy się na prostszych metodach. Pierwszą jest błonnik. Choć kojarzymy go głownie z procesami trawiennymi, jego obecność w diecie determinuje również pracę serca. Niedobory niechlubnie nazwanego substancją balastową, bo nie jest odżywczą, błonnika osłabiają serce bardziej niż dieta mięsna. Dlatego włącz do jadłospisu surowe warzywa i owoce, niedosładzane płatki owsiane, otręby, pełnoziarniste pieczywo, różne rodzaje kasz i ryż naturalny. I nie faszeruj się żadnymi zamiennikami, bo szkoda zdrowia.

Zielona krew

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress