Blog

Agrest: właściwości zdrowotne

Agrest: właściwości zdrowotne

​Jeden z poważniejszych kosztów pandemii ponoszą nasze oczy. Do gabinetów okulistycznych zgłaszają się coraz młodsze osoby. Praca, nauka i rozrywka w trybie on-line wielu osobom mocno nadwyrężyły wzrok. Obok higieny korzystania z urządzeń elektronicznych, równie ważną składową zdrowia oczu jest mądra dieta. Agrest ma w tej kategorii silne argumenty. Jest już na straganach. Kusi oczy, bo natura stworzyła agrest dla ich zdrowia. Po co jeszcze? Sprawdźmy!

Agrest dla oczu

Pojawia się na straganach w tym samym czasie, co większość polskich owoców. I nie jest to dla niego szczęśliwy traf. Agrest rzadko wygrywa w kategorii smakowej. Polacy chętniej sięgają po truskawki i czereśnie. Ale i on ma swoje mocne strony. Agrest jest doskonałym wsparciem dla przemęczonych oczu. Zawiera luteinę, czyli kluczowy dla optymalnej pracy wzroku antyoksydant. I biorąc pod uwagę jej zawartość w owocach, agrest jest w czołówce peletonu.

Najwięcej luteiny ma czerwona odmiana, trochę mniej zielona, a najmniej biała. Luteina chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej. Ma też szereg innych zasług, bo wspiera nie tylko oczy. Chroni przed rozwojem wielu chorób przewlekłych, nie wyłączając z tej grupy nowotworów i schorzeń kardiologicznych.

Luteina jest szczególnie ważna dla osób codziennie obciążających wzrok, nie tylko pracą przy komputerze. Nie mniej męczące dla oczu są długie godziny wpatrywania się w odbiornik telewizyjny czy smartfon.

Latem luteina jest nie do przecenienia. Okrzyknięta naturalnym filtrem, chroni oczy przed  szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Agrest: Naturalne wsparcie metabolizmu

Obok luteiny, agrest ma jeszcze inne mocne karty. Jego asem jest błonnik, a królami – soki owocowe: jabłkowy i cytrynowy. Dzięki nim agrest jest skuteczny w budzeniu leniwych jelit. Pomaga uporać się z zaparciami, wzdęciami i innymi nieprzyjemnymi objawami ze strony układu trawiennego.

Owoce agrestu skutecznie podkręcają metabolizm, mają niewiele kalorii i niski indeks glikemiczny, dlatego są idealnym składnikiem diety odchudzającej oraz cukrzycowej.

Agrest: Detoksykacja

Owoce usprawniają usuwanie toksyn z organizmu – nie tylko poprzez stymulację perystaltyki jelit, ale też działanie moczopędne. Mają silnie alkaliczny odczyn. Są pomocne w utrzymaniu, bądź przywróceniu, równowagi kwasowo-zasadowej.

Agrest: Wsparcie systemu nerwowego

W owocach agrestu jest prawdziwe bogactwo magnezu i witamin z grupy B, które współpracują dla lepszego działania układu nerwowego. Nie tylko tonują skrajne emocje, ale poprawiają też funkcje poznawcze, takie jak myślenie, zapamiętywanie i koncentracja.

Agrest w kuchni

W sezonie warto jeść go na surowo. Opłaca się też zachomikować go w słoikach na jesienno-zimowe miesiące. Polacy lubią agrestowe dżemy, konfitury, kompoty i nalewki. Owoce świetnie nadają się również do przygotowania galaretek.
Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress