Blog

Castel Gandolfo: urok „emerytowanej” letniej rezydencji papieskiej

Castel Gandolfo: urok „emerytowanej” letniej rezydencji papieskiej

Do Castel Gandolfo dotarłam tropem papieża. Akurat miał urlop, więc środowe audiencje zostały przeniesione z rzymskiego Placu św. Piotra na główny Plac w Castel Gandolfo. To wyjątkowe miejsce na włoskiej mapie, nie tylko ze względów religijnych. Magia przyrody tego zakątka przyciąga i zostaje w głowie. Warto jej doświadczyć. Choć papieża Franciszka raczej tam nie zastaniemy, jego decyzją komnaty w Pałacu Apostolskim są od kilku lat udostępniane dla zwiedzających. Co warto wiedzieć o Castel Gandolfo?

Castel Gandolfo: Letnia rezydencja papieska

Tętniące życiem za pontyfikatu Jana Pawła II Castel Gandolfo od kilku lat zmienia swój charakter. Za czasów papieża Polaka, jak i jego następcy, papieża Benedykta XVI, na głównym placu podrzymskiego miasteczka odbywały się nie tylko audiencje, ale też liczne koncerty. Miasto tętniło modlitwą i muzyką. Ściągało ludzi z całego świata.

Letnia rezydencja papieska przestała spełniać swoją funkcję po abdykacji papieża Benedykta XVI. Papież Franciszek nie przespał w Castel Gandolfo nawet jednej nocy.

Po rezygnacji ze stanowiska papież Benedykt XVI spędził w Castel Gandolfo jeszcze kilka miesięcy (od lutego do maja 2013), a potem korzystał z uroków ponad 400-letniej rezydencji w ramach urlopu.

Pałac Apostolski dostępny dla zwiedzających
Castel Gandolfo przeszło pod jurysdykcję Stolicy Apostolskiej pod koniec XVI wieku. Sporo wcześniej, bo już w VIII wieku wzniesiono tu willę papieską i zadbano o tereny zielone wokół niej. Pałac papieski zbudowana w XVII wieku. Jego najbardziej charakterystycznymi elementami są srebrne kopuły obserwatorium astronomicznego.

Jak podał Watykan, decyzją papieża Franciszka, od października 2016 (3,5 roku po wyborze na papieża) rezydencja została przekształcona w muzeum. Komnaty w Pałacu Apostolskim są dostępne dla zwiedzających. Tym samym papież oficjalnie zrezygnował z wypoczynku w Castel Gandolfo. To spójne z postawą, jaką prezentuje papież Franciszek. Wybiera skromniejsze warunki, nie przepada za ostentacyjnym przepychem i luksusem, jakie czuć w Pałacu Papieskim.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress