Blog

Chleb nasz powszedni

Chleb nasz powszedni

Dlaczego kojarzymy dietę z wyrzeczeniem, z trudem, rezygnacją?

Dieta nie jest szablonem, który ktoś za nas i dla nas wymyśli. Dieta to nasz sposób odżywiania, dieta to nasz codzienne wybory, dieta to sposób, w jakim myślimy o własnym organizmie. Ona może łączyć w sobie oba aspekty: tak, może być zarówno smaczna jak i zdrowa – adekwatna do indywidualnych potrzeb organizmu. Potrzeba się przez chwilę wsłuchać w to, czego nasz ciało potrzebuje, co sygnalizuje, czego mu brak. Ciało do nas mówi, czasem nawet krzyczy. Te wszystkie kolki, kłucia, zgagi, dyskomfort jelit, ból brzucha to właśnie jest krzyk  naszego ciała. Zajmij się mną właściwie, zastanów się czym się karmisz. Możemy pozostawać głusi na te sygnały?  Owszem możemy… do czasu.

„Ci , którzy uważają, że nie mają czasu na ćwiczenia fizyczne, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę.” Edward Stanley

I dokładnie tak samo jest z odżywianiem. Ci, którzy nie mają czasu się odżywiać, a jedynie mechanicznie zaspokajają głód, będą zmuszeni znaleźć czas na chorobę. Ciało się upomni o swoje potrzeby.

Dobra, zdrowa dieta jest przecież najlepszym i najbardziej podstawowym sposobem dbania o siebie. Im lepsi jesteśmy dla siebie samych, tym więcej w nas energii do zadbania o drugiego człowieka.

Nie musimy jeść kawioru i popijać go szampanem, żeby dobrze się czuć. Możemy jeść mądrze, wybierać świadomie i tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo życia w dobrym zdrowiu.

Umiar i rozsądek są chyba najważniejsze, także w kwestii wyboru sposobu odżywiania. Dieta to nie kara. Dieta ma nam sprzyjać i sprawiać przyjemność.

180 stopni od choroby to dalej jest choroba. Wyniszczające i toksyczne jest dla nas zarówno kompulsywne objadanie się (jedzenie bez odczuwania głodu fizycznego) jak i nadmierna koncentracja na sposobie odżywiania (ortoreksja). Skrajności, jak wszędzie, są zgubne.

Jemy po to, żeby żyć. Żyjemy po to, żeby (…)

Chyba każdy z nas sam dla siebie najlepiej dokończy to zdanie…

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress