Blog

Chleb świętojański, co w nim zaskakuje?

Chleb świętojański, co w nim zaskakuje?

Szarańczyn strąkowy, to jego oficjalna nazwa. Ktoś, kto nadawał mu nazwę miał chyba nie najlepszy dzień :)

Częściej funkcjonuje jeszcze inna, milsza dla ucha – karob. Od dziecka jadłam go u babci. Obowiązkowo przywozi go do tej pory z każdego odpustu. Ciemny chleb/ciasto, słodkie wypiekane z mączki karobu – tatarczuch.

Niedawno miałam okazję jeść owoce tej rośliny. Ciemne, suche, twarde, w kształcie przypominają fasolę. Ważne, aby ostrożnie gryźć, bo w środku są dość duże pestki, niemal stalowe. Pewnie mój opis nie zachęca do spróbowania. A jednak. Smak mnie mocno zaskoczył. Słodycz w najczystszej postaci. A przecież smak słodki jest nam bardzo miłym. Warto świadomie wybierać jego źródło.
Kolega przyniósł owoce karobu na spotkanie. Było nas wszystkich około 10 osób, dla większości był nowością. Fajnie było obserwować zaciekawienie albo opór przed nieznanym. Ktoś rzucił, o nie, mnie to na pewno nie posmakuje… Pomyślałam sobie jak często blokujemy się przed doznaniem nowego smaku. Nie dajemy sobie szans na doświadczenie, bo rozumem blokujemy możliwości poznawcze ciała, tutaj kubków smakowych.
W krajach muzułmańskich sproszkowane strąki powszechnie wykorzystuje się jako składnik ciast i ciasteczek, dodawany zamiast czekolady. W przeciwieństwie do niej nie zawiera on kofeiny ani teobrominy.
Chleb świętojański bywa również mieszany z nieprzetworzoną czekoladą dla poprawy jej smaku. Czekolada zawiera dużo magnezu. W chlebie świętojańskim jest natomiast trzy razy więcej wapnia, niż w czekoladzie. Jednocześnie ma on tylko 60 procent jej wartości kalorycznej. Chleb świętojański jest bazą witamin: B1, B2 oraz wapnia, magnezu, potasu a także żelaza, miedź, niklu, manganu i chromu.
Zachęcam, aby się z karobem zaznajomić, zaprzyjaźnić. Warto zrobić sobie co jakiś czas niespodziankę i wpleść do jadłospisu coś niestandardowego. Najczęściej, z lenistwa, sięgamy odruchowo po te same artykuły. W dobrze zbilansowanym menu powinno się znaleźć 50-60 różnych produktów w skali miesiąca. Grudzień to czas, kiedy szukamy słodyczy. Może w tym roku grudzień osłodzimy sobie karobem?

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress