Blog

Dieta baletnicy – oszałamiający efekt osiągnięty kosztem zdrowia?

Dieta baletnicy – oszałamiający efekt osiągnięty kosztem zdrowia?

Znajoma, z którą lubię rozmawiać o sprawach związanych z żywieniem, po wysłuchaniu skrótowej charakterystyki diety baletnicy, rzuciła: „nie wiem, dla kogo to ma być, bo chyba nawet baletnica długo nie pociągnie!”. Trudno się z tym nie zgodzić. Dietę baletnicy można włączyć do grupy tych mód żywieniowych, które owszem, pomogą osiągnąć szybki (i nietrwały!) efekt „wow”, równolegle wyniszczając organizm. Na jakich założeniach opiera się dieta, która pozwala zrzucić nawet 12 kilogramów w zaledwie 10 dni?

Jak wygląda baletnica?

Najczęściej kojarzymy ją z młodą, filigranową nastolatką. Jaką cenę płacą za swoją nienaganną figurę zawodowe baletnice? Jednym słowem, koszmarną! Wiele z nich cierpi na zaburzenia odżywiania, nierzadko mają niedowagę i niedobory składników odżywczych. W świecie, który tańczy pomiędzy przerażającymi skrajnościami – balansując pomiędzy otyłością i obsesyjnym sprawdzaniem kaloryczności każdego produktu – nietrudno o zaburzenie zdrowej relacji z jedzeniem.

Bo jak nazwać obsesyjne głodzenie się czy chorobliwe przejadanie i zmuszanie do torsji? I bulimia, i anoreksja zbierają żniwo nie tylko wśród osób, które zawodowo tańczą, ale wszystkich, które występują publicznie. Wszak piosenkarki i aktorki też potrafią, w imię najwyższego dobra, jakim jest – w opinii wielu – ekstremalnie szczupłe ciało, robić sobie krzywdę. Potrafią to robić również osoby, które nigdy nie występowały na żadnej scenie.

Dieta baletnicy – kolejna wersja półgłodówki

Diety radykalnie ubogokaloryczne mają na celu szybkie uruchomienie metabolizmu endogennego. Skoro jadłospis jest okrojony do granic możliwości, trzeba zabrać się za trawienie zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej. O ile one tam są, wszak nie brak pomysłów na wdrażanie w życie wyniszczających modeli żywieniowych również wśród osób, które nie mają ani nadwagi, ani otyłości, ani wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej.

Efekty diety baletnicy – 12 kilogramów w 10 dni!

Jak podają osoby, które przeszły dietę baletnicy, w ciągu 10 dni można stracić od 5 do aż 12 kilogramów. Tak drastyczna redukcja masy ciała (w bardzo krótkim czasie) to gwarantowane spowolnienie procesów metabolicznych i czyhający tuż za rogiem efekt jo-jo. W trakcie głodówki organizm przechodzi w tryb awaryjny – po pierwsze, zaczyna trawić tkankę tłuszczową, po drugie, wycisza niektóre funkcje życiowe, z naciskiem na metaboliczne.

Za optymalną dla zdrowia redukcję masy ciała przyjmuje się taką, która nie przekracza 1 kilograma na tydzień, nie na dobę. 12 kilogramów w 10 dni to skok na główkę, do lodowatej wody, z bardzo wysokiego klifu. Ekstremalnie ubogoenergetyczna dieta baletnicy daje szybki, ale nietrwały, spadek masy ciała. Organizm w trybie awaryjnym pozbywa się również zapasów wody, a wyciszony przewód pokarmowy nie będzie w stanie skutecznie metabolizować rozsądnych racji pokarmowych, do których należy wrócić w pierwszym dniu po zakończeniu półgłodówki.

Choć trwa zaledwie 10 dni, dieta baletnicy może doprowadzić do niedoborów ważnych dla zdrowia składników odżywczych, a także skutecznie zaburzyć pracę licznych organów i narządów. Warto gruntownie przemyśleć, czy krótkotrwały efekt „wow” jest wart czyhających komplikacji zdrowotnych.

Zasady diety baletnicy

Naczelną zasadą diety baletnicy jest trzymanie się ustalonego, skromnego jadłospisu, na który składa się przede wszystkim woda, niesłodzona kawa i restrykcyjnie wyznaczone produkty przypisane do konkretnych dni diety. Jest wśród nich chudy nabiał, chude mięso, zielone warzywa, pomidory i ziemniaki.

Ta dieta jest bardzo trudnym wyzwaniem, które może zostawać trwałe ślady, i nie mówimy o redukcji masy ciała. Zgubione kilogramy, tak szybko, jak zniknęły, pojawią się z powrotem, gdy wrócimy do normalnej, adekwatnej do wieku i stanu zdrowia, kaloryczności. Trwałe, niekorzystne zmiany, mogą się odcisnąć zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Skutki diety baletnicy

Przechodząc na dietę baletnicy godzisz się z faktem, że odchudzanie odbywa się kosztem zdrowia i samopoczucia. Bo jak czuje się człowiek, który permanentnie odczuwa głód, niemal non stop, przez 10 dni? U osób stosujących głodówki i półgłodówki często pojawiają się wahania nastroju (od pobudzenia po apatię), kłopoty z koncentracją i pogorszenie innych zdolności poznawczych (myślenie, zapamiętywanie) oraz jakości snu.

Diecie ekstremalnie ubogoenergetycznej może towarzyszyć nadmierna senność, bezsenność i zaburzenia snu – reakcje organizmu są indywidualne. Nie ma wątpliwości, że taki „model żywieniowy” wpływa na pogorszenie szeregu czynników, które składają się na jakość codziennego funkcjonowania.

W trakcie półgłodówki wiele osób doświadcza bólów i zawrotów głowy, osłabienia, rozdrażnienia, nudności, a nawet wymiotów. Odnotowano również przypadki omdleń. Ujemny bilans kaloryczny w połączeniu z aktywnością fizyczną, która choć niezalecana, bywa częścią 10-dniowego wyzwania, może mieć zgubne skutki. Niekoniecznie krótkotrwałe.

Wśród odległych konsekwencji diety baletnicy wymienia się:

  • wysokie ryzyko pojawianie się efektu jo-jo
  • wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania,
  • utrwalenie niezdrowej relacji z jedzeniem – od zajadania stresu, przez nagradzanie się jedzeniem, po kompulsywne objadanie się,
  • odwodnienie, awitaminoza, niedobory składników mineralnych – choć zazwyczaj pojawiają się wśród skutków natychmiastowych, niosą również odległe konsekwencje, przyczyniają się do spadku odporności, zaburzeń metabolicznych, negatywnie odbijają się na pracy trzustki, wątroby, nerek i serca.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak nietrudno się domyślić, wyzwanie pod hasłem: „dieta baletnicy” najczęściej podejmują kobiety, i to one, po zakończeniu 10-dniowego procesu, podważają jego sens. Jak mówią: „ulotny efekt utraty wagi nie jest wart cierpienia związanego z krótko- i długofalowymi konsekwencjami”.

Częstym pytaniem, które pojawia się wśród osób rozważających włączenie diety baletnicy, jest: „jak uniknąć efektu jo-jo?”. Można się pokusić o snucie teorii o powolnym zwiększaniu kaloryczności, ale faktem jest, że po 10 dniach ujemnego bilansu energetycznego, gdy ciało wyciszy procesy metaboliczne, efekt jo-jo jest – jak piszą kobiety po zakończeniu diety baletnicy – murowany.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress