
Wśród osób z „pierwszych stron gazet”, które chwalą się spektakularnymi efektami osiągniętymi dzięki diecie dr Ewy Dąbrowskiej, pojawia się Karolina Szostak czy Sonia Bohosiewicz. Z tego modelu korzysta wielu Polaków, traktując go nie tylko jako dietę odchudzającą, ale także sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Na jakich zasadach opiera się dieta Dąbrowskiej? Kto może podjąć to – wcale nie tak łatwe – wyzwanie, a dla kogo propozycja dr Dąbrowskiej nie jest wskazana? Ile można schudnąć i jakie konsekwencje niesie ta warzywno-owocowa kuracja?
- Dieta dr Ewy Dąbrowskiej zyskała spore grono zwolenników, zarówno wśród celebrytów, jak i anonimowych „zjadaczy chleba”
- Określana też postem, odpracowana przez dr Dąbrowską, dieta warzywno-owocowa, bazuje – jak wynika z nazwy – głównie na produktach roślinnych.
- Przyjrzymy się bliżej opracowanej przez dr n. med. Ewę Dąbrowską metodzie na odtrucie organizmu i wsparcie systemu immunologicznego oraz mechanizmów samoleczenia
Dieta dr Dąbrowskiej to oczyszczająco-odchudzająca kuracja warzywno-owocowa. Choć bywa nazywana dwuetapową, de facto składają się na nią aż cztery etapy:
- dwa zasadnicze – post i wdrożenie zdrowych nawyków
- dwa pomocnicze – przygotowanie do postu i wychodzenie z postu
Pierwszym etapem zasadniczym jest oczyszczająca głodówka, która trwa od kilku do kilkunastu dni. W wyjątkowych sytuacjach post może być przedłużony nawet do kilkudziesięciu. Po takim przygotowaniu, w drugim etapie zasadniczym, włączany jest model zdrowego odżywiania – oparty na produktach naturalnych, lokalnych i niskoprzetworzonych. Nie można pominąć bardzo ważnego – trwającego zazwyczaj cztery dni – etapu wychodzenia z postu, którego celem jest stopniowe włączanie nowych produktów.
W diecie Dąbrowskiej królują warzywa i owoce. Wśród produktów pożądanych (w drugim etapie zasadniczym) są też ziarna zbóż, kasze, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, chleb razowy i produkty mleczne.