Blog

Dieta w kamicy nerkowej

Dieta w kamicy nerkowej

Bóle związane z porodem kamienia nerkowego porównywane bywają z tymi, w wyniku których witamy na świecie nowego człowieka. Porodowi kamienia nie towarzyszą emocje wyczekiwania. Jest przykrym doświadczeniem, którego nie wolno zmarnować. Nie wyrzucaj, oddaj kamień do analizy. Dowiesz się z jakiego rodzaju kamicą masz do czynienia. Inaczej będziesz działać po omacku, eliminując z diety nie te produkty, które ci szkodzą.

Pozbycie się kamienia nie oznacza, że sprawa jest zamknięta. Kamica lubi nawracać. Najwięcej zachorowań jest u mężczyzn w czwartej dekadzie życia, chorują też kobiety. I potocznie, i w języku medycznym, mówimy o kamieniach, które w rzeczywistości są złogami szczawianów lub fosforanów wapnia. Krystalizują, gdy stężenie tych związków w moczu wzrasta. Czynnikiem wyzwalającym powstanie kamieni może być obecność bakterii w drogach moczowych. Częstą przyczyną jest zastój moczu.

Kawa nie nawadnia!

Kamica może być spowodowana wadami anatomicznymi w budowie dróg moczowych. Nierzadko jest diagnozowana u mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego. Na wiele spraw nie mamy wpływu, ale na ilość wypijanej wody, owszem, a najczęstszą, wśród wszystkich przyczyn kamicy nerkowej, jest zbyt mała ilość wody w bilansie dziennym. Pamiętam pacjentkę, która na samą myśl o piciu wody miała dreszcze. Borykała się z dużą nadwagą. Jeśli nie było upału, zwykła wypijać dwie filiżanki kawy i była zdziwiona, że to żadne nawodnienie.

Dlaczego woda?

Dorosła osoba powinna wypijać dwa litry płynów na dobę, najlepiej wody. Dlaczego? Bo chodzi o nawodnienie komórek. Wielu wciąż uważa, że sięgając po piwo, napoje gazowane, kawę czy czarną herbatę, wybiera zamiennik wody. Niestety, to nieprawda. Te płyny mają silnie kwaśny odczyn, przez co zakwaszają i nie nawadniają. Nie lubisz smaku wody? Dodaj do niej sok z cytryny, czy kawałki innych owoców. Zaparz zieloną herbatę, rumianek, albo inny napar ziołowy. A każdą filiżankę kawy potraktuj jak rarytas, po którym koniecznie wypij szklankę wody.

Szczawiany

Niekorzystna dla nerek jest dieta bogata w szczawiany, ale nie zawsze w tym samym stopniu. Dlaczego? Model żywienia w kamicy nerkowej jest uzależniony od przyczyny powstawania kamieni. Są trzy główne rodzaje kamicy – szczawianowa, fosforanowa i moczanowa. Żeby wiedzieć, z którą masz do czynienia – konieczne jest przebadanie kamienia.

Jeśli jest szczawianowy – koniecznie ogranicz produkty, które obfitują w szczawiany. Szczaw, szpinak, rabarbar i botwinkę wyeliminuj niemal do zera. Ogranicz ziemniaki, śliwki i nabiał.

Kamica forforanowa i moczanowa 

Przy kamicy fosforanowej wyklucz z jadłospisu nasiona roślin strączkowych. Zrezygnuj z picia wód mineralnych i mleka. Zachowaj umiar w spożywaniu owoców, warzyw i jaj.

Jeśli masz kamicę moczanową wyeliminuj lub ogranicz picie kawy i czarnej herbaty. Zredukuj spożywanie kakao (w tym czekolady!), orzechów, roślin strączkowych, śledzi, mięs i wątróbki.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress