Blog

Gorczyca w roli głównej

Gorczyca w roli głównej

Jest głównym składnikiem musztardy – zimnego sosu, który podbił serca starożytnych Rzymian. Medycyna ludowa doceniła głównie walory lecznicze gorczycy, które, trzeba przyznać, są niebanalne. Dziś sprowadziliśmy gorczycę do roli jednej z wielu przypraw, lekceważąc jej właściwości zdrowotne. Warto sobie o nich przypomnieć, bo za nieco ponad dwa złote możemy mieć skuteczne antidotum na wiele bolączek.

Mądrość ludowa również w przypadku gorczycy wyprzedziła badania i publikacje naukowe. Już w Starożytności wykorzystywano ją do leczenia zatruć, bólów brzucha i wszelkich dysfunkcji trawiennych. Nasionami gorczycy uśmierzano ból zębów i traktowano jak afrodyzjak. Stosowano powszechnie do pielęgnacji, a także leczenia skóry, nawet w tak trudnych przypadkach jak ukąszenia węży czy skorpionów. Dopiero później doceniono ich walory smakowe oraz korzystne właściwości metaboliczne.

Dziś funkcjonuje głównie w kuchni

W świcie wysyconym aptecznymi medykamentami na wszelkie dolegliwości, zapominaliśmy o walorach zdrowotnych wielu roślin, w tym również gorczycy, a mamy łatwy dostęp do jej różnych nasion. Kuchnie europejskie wykorzystują nasiona białej, czarnej i brązowej gorczycy – głównie do produkcji musztardy.

Musztarda = gorczyca 

Warto wiedzieć, że wielu językach świata musztarda nosi tę samą nazwę, co główny składnik, z którego jest wykonana. Angielskie słowo „mustard”, francuskie „moutarde”, włoskie „mostarda” czy hiszpańskie „mostaza” opisuje jednocześnie i musztardę, i gorczycę. W polskim, jako jednym z nielicznych języków, nazwa nasion gorczycy i powstałego z nich sosu brzmią zupełnie inaczej.

Białe nasiona

Największą popularnością cieszą się nasiona białej gorczycy, nazywanej też jasną albo żółtą. Na ich bazie powstaje najłagodniejsza z musztard, tak zwana francuska. Są też powszechnie używane do przyrządzania typowych przysmaków kuchni polskiej, takich jak kiszona kapusta, ogórki czy przetwory z grzybów. Biała gorczyca jest niezastąpiona w doprawianiu mięs i potraw mięsnych. Nie tylko nadaje im wyrazistego smaku, ale przedłuża trwałość i ułatwia trawienie.

Straw to

Nasiona białej gorczycy mają szereg właściwości zdrowotnych. Trafiając do żołądka tworzą swoistą warstwę ochronną na jego błonach śluzowych. Dzięki czemu chronią ściany żołądka przed podrażnieniami, ograniczają stany zapalne, ryzyko rozwoju choroby wrzodowej i niestrawności. Wyciągi z nasion białej gorczycy są zalecane przy nadkwasocie, wrzodach, stanach zapalnych żołądka i jelit. Stymulują też jelita do intensywnej pracy, dlatego są skuteczne w walce z zaparciami i spowolnionym metabolizmem.

Umiar

Gorczycę trzeba stosować z umiarem, zwłaszcza gdy mówimy o brązowej i czarnej. One są zdecydowanie ostrzejsze w smaku i zjadane w zbyt dużych ilościach mogą doprowadzić do podrażnień śluzówek przewodu pokarmowego. Z nasion czarnej gorczycy produkowana jest ostra w smaku musztarda rosyjska, a z najostrzejszych nasion brązowej – musztarda sarepska.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress