Blog

Granat: owoc zamiast cukierka

Granat: owoc zamiast cukierka

Wybierasz się do znajomych, którzy mają dziecko. Nie wypada iść z pustymi rękami rzecz jasna. Jeśli kupowanie słodyczy to nie twoja bajka, postaw na owoce, najlepiej niecodzienne. Doskonale sprawdzi się granat. Zarówno obieranie, jak i jedzenie może sprawić najmłodszym dużo frajdy. Nie tylko nie przyłożysz ręki do zbędnego dosładzania świata malucha, ale być może pokażesz mu nowy smak. Kultura żywienia jest jedną z najważniejszych składowych rozwoju młodego człowieka.

Pakiet wartości odżywczych

Wszyscy jesteśmy zgodni: dzieci jedzą za dużo słodyczy. Nie stwarzajmy im ku temu dodatkowych okazji. Promujmy zdrowszy styl życia i prowokujmy sytuacje, w których zamiast czystego cukru dziecko zje owocową przekąskę pełną witamin i minerałów. Granat to cenne źródło królowej witamin: C, witaminy młodości: E, witamin z grupy B, a także witaminy A. Rozkoszując kubeczki smakowe pysznymi nasionami dziecko zasili organizm w magnez, fosfor, potas, wapń, krzem, a nawet tak rzadko występujący w produktach spożywczych pierwiastek, jakim jest jod. Bogaty pakiet wartości odżywczych owoców granatu może zatem wzmocnić układ kostny, system nerwowy, układ immunologiczny i wzrok.

Pyszna profilaktyka anemii

Granaty obfitują ponadto w wartościowe białko roślinne, błonnik i kwas foliowy. Mają zatem korzystny wpływ na ruchy perystaltyczne jelit, regulację wzrostu, a także funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. Kwas foliowy, do spółki z witaminą B12, uczestniczy też w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek, ma zatem działanie krwiotwórcze. Jego niedobory są szczególnie niebezpieczne dla kobiet ciężarnych (zaburzają prawidłowy rozwój płodu) i małych dzieci. Skutkować mogą anemią.

Granatowe kompendium

Od wieków granat był symbolem płodności. Skórki owoców wykorzystywano jako antidotum na biegunkę, próchnicę, wrzody. Leczono nimi stany zapalne gardła. Kory i korzeni krzewu granatu używano do zwalczania tasiemca, a kwiatami leczono cukrzycę. Do dziś powstało ponad dwieście badań naukowych potwierdzających skuteczne działanie owoców i soku z granatów przeciw wolnym rodnikom, procesom zapalnym, chorobom nowotworowym i chorobom serca. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięczają bogactwu przeciwutleniaczy, łatwo przyswajalnych polifenoli.

Zabawa z wydobywaniem nasion

Nauka przez zabawę jest chyba najprzyjemniejszą i najskuteczniejszą z metod wychowawczych. Teoretycznie banalne obieranie owocu granatu może być dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o sensie zdrowego odżywiania, o poznawaniu nowych smaków i szukaniu słodyczy w produktach naturalnych. Większość dzieci lubi granaty, nie tylko za niebanalny kolor, ale głównie za przyjemne wrażenie strzelania nasion rozgryzanych w zębach. Szukajmy okazji do pokazywania dziecku zdrowszej strony żywienia, jak najczęściej.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress