Blog

Jak naturalnie pozbyć się jęczmienia?

Jak naturalnie pozbyć się jęczmienia?

Choć jęczmień na oku nie jest niebezpieczny, potrafi porządnie uprzykrzyć życie. Jest bolesny, szpeci oko, a gdy się rozrośnie utrudnia widzenie. Jak go szybko znokautować? Naturalnie, rzecz jasna!

Jęczmień, który widzimy jako nieestetyczną grudkę, jest bakteryjnym zakażeniem gruczołów brzegowych powieki, najczęściej wywołanym przez gronkowce (Staphylococcus) lub paciorkowce (Streptococcus). Ropnej zmianie na powiece, towarzyszy zazwyczaj obrzęk, zaczerwienienie i ból. Zakażenie rozwija się w ciągu kilku dni. Na początku jest wrażenie ściągnięcia powieki, lekki ból i zaczerwienienie. Później powieka puchnie, a zmiana wypełnia się ropą.

Do lekarza? Nie od razu!

Jeśli objawy utrzymają się do tygodnia i jęczmień samoistnie zanika, nie jest niczym groźnym. Jeśli nie znikną do siedmiu dni – konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Lekarza zleci najpewniej maść lub krople z antybiotykiem.

Rumianek, nagietek, świetlik

Jęczmień nie jest groźny, ale dokuczliwy owszem. Oprócz nieestetycznego wyglądu powieki, towarzyszy mu najczęściej ból, swędzenie, łzawienie i światłowstręt. Chcesz szybciej się go pozbyć – sięgnij po naturalne metody – najlepiej, od razu gdy tylko poczujesz, że zaczyna się formować. Pomocne są ciepłe okłady z naparów ziołowych, w szczególności na bazie rumianku, nagietka i świetlika. Ważne, by nie wychładzać powieki. Regenerację przyspieszy ciepły okład, najlepiej powtarzany kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeśli świąd jest wyjątkowo dokuczliwy można zastosować krople ze świetlikiem.

Makijaż?

Szczególnie ważna jest w tym czasie higiena i uważność, by nie przenieść infekcji na drugie oko. Po umyciu twarz osuszmy w tym czasie papierowym ręcznikiem. Unikajmy dotykania oka i makijażu, bo ten jest bardzo częstą przyczyną powstania jęczmienia. Podrażniona powieka potrzebuje dostępu tlenu. Dlaczego makijaż może przyczynić się do infekcji bakteryjnej powiek? Często używamy kosmetyków zbyt długo, przez co stają się one siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Tusz do rzęs powinien być wymieniany regularnie co 3-4 miesiące, nie tylko dlatego, że wysycha i nie robi już „efektu wow”, ale też ze względów higienicznych. Tuszu do rzęs, podobnie jak pomadki, nie pożyczamy – nawet najlepszej koleżance. To kosmetyk osobisty.

Przyczyny powstawania infekcji powiek

Jęczmień potrafi jednak ozdobić powieki osób, które nigdy nie sięgnęły po kosmetyki kolorowe. Dlaczego? Makijaż nie jest jedyną przyczyną. Jęczmień może zostać wywołany przewlekłym zapaleniem powieki, zaburzeniem funkcji gruczołów tarczkowych, łojotokiem, trądzikiem, cukrzycą czy alergią. Częściej pojawia się u osób w starym wieku, wszystkich z obniżoną odpornością (przy niedoborach witamin) i używających soczewek kontaktowych. Podobnie, jak opryszczka, jęczmień pojawia się często w momencie silnego stresu. Organizm informuje – zwolnij, odpuść, zadbaj o siebie.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress