Blog

Kalina koralowa: sojuszniczka zdrowia kobiety

Kalina koralowa: sojuszniczka zdrowia kobiety

Zawartością składników odżywczych bije na głowę nie tylko czereśnie, ale też wiśnie. I to nie jest jedyna przewaga kaliny koralowej nad wspomnianymi konkurentami. Przyjrzyjmy się bliżej jej kształtnym owocom, po które możemy sięgać zupełnie za darmo. Kwiaty i kora kaliny koralowej również mogą pomóc przy niejednej bolączce.

Kalina koralowa: nie przeoczysz jej

Rozkwita białymi, drobnymi kwiatami, które łączą się w efektowne baldachogrona. Trudno przejść obok niej obojętnie. Estetyczny walor kaliny jest chętnie wykorzystywany, zwłaszcza, że nie jest szczególnie wymagająca. Rośnie dziko, najczęściej w pobliżu strumyków, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych, ale jest też widoczna w wielu przydomowych ogródkach. Staje się nie mniej urodziwa, gdy z kwiatów tworzą się soczyście czerwone korale. Tak owocuje. Nazwa rośliny wywodzi się wprost ze skojarzenia z ozdobnym dodatkiem do garderoby.

Kalina koralowa: surowiec zielarski

Kalina jest jedną z ulubionych roślin medycyny ludowej. Dla celów leczniczych wykorzystać możemy nie tylko jej owoce, ale też kwiaty i korę. Kiedy je zbierać, by maksymalnie skorzystać z właściwości leczniczych? Pierwszym łupem będzie kora, bo najcenniejsza jest wczesnowiosenna. Maj i czerwiec to dobry czas na zrywanie białych kwiatów, a u schyłku lata (od sierpnia, aż do początku października) owoców.

Owoce kaliny koralowej: tylko nie na surowo!

Choć jej czerwone korale skutecznie kuszą, pod żadnym pozorem nie jedz ich na surowo! W owocach kaliny są trujące saponiny, których toksycznego działania pozbędziesz się poddając owoce obróbce termicznej lub mrożąc je. Urzekł cię krzew kaliny i chcesz go posadzić obok domu? Świetnie. Tylko uświadom wszystkich, a szczególnie dzieci, żeby nie jadły owoców prosto z gałązek, bo to może mieć fatalne skutki. Objawami zatrucia surowymi owocami kaliny mogą być rozszerzone źrenice, wymioty, zawroty głowy czy zapalenie błon śluzowych jelit i żołądka.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress