Blog

Koniczyna biała – cenna roślina miododajna

Koniczyna biała – cenna roślina miododajna

Pospolity chwast, który z uwagi na wysoką zawartość białka najczęściej wykorzystywany jest jako składnik paszy, jest jednocześnie rośliną miododajną i surowcem zielarskim. Warto przyjrzeć się bliżej koniczynie białej.

Koniczyna biała (rozesłana) to gatunek rośliny wieloletniej, należy do rodziny bobowatych. Jest uprawiana w wielu rejonach świata. W Polsce powszechnie sieje się  na stanowiskach naturalnych – występuje w zaroślach, na bezdrożach, pastwiskach, przydomowych podwórkach, ogródkach i w ogrodach, jest również uprawiana.

Czterolistna koniczyna

Liście koniczyny najczęściej są trójlistkowe, w kształcie jajowate z wyraźnym jasnym wzorem przypominającym  podkowę. Zdarza się, że w wyniku mutacji pojawia się czwarty płatek listka. Ten rzadko spotykany okaz koniczyny czterolistnej powszechnie uznawany jest za symbol szczęścia. Koniczyna lubi żyzną, wilgotną glebę i słoneczne stanowiska.

Roślina pastewna

Koniczynę białą uprawia się głównie jako roślinę pastewną, cenioną za dużą zawartość białka. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej, jest jedną z najcenniejszych roślin pastwiskowych. Koniczyna jest wyjątkowo odporna na deptanie i przygryzanie, bardzo długo pozostaje jędrna i mięsista. Po skoszeniu łąki szybko odrasta.

Nie nadaje się jednak do uprawy jako samodzielna roślina pastewna z powodu zbyt niskiego wzrostu uniemożliwiającego koszenie. Bywa natomiast podsiewana w zbożach na poplon i w mieszankach na użytkach zielonych.

Roślina lecznicza

Jest cenna nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Koniczyna jest rośliną miododajną, a jej kwiaty są ważnym surowcem zielarskim.

Cenne zioło

Surowcem zielarskim są kwiaty koniczyny białej, zbierane w okresie kwitnienia. Powszechnie dodawane są do mieszanek ziołowych rekomendowanych głównie dla osób borykających się z reumatyzmem i artretyzmem.

Napar z kwiatów polecany jest ponadto przy osłabieniu odporności, częstej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, grypie, schorzeniach kobiecych. Napar sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, działa wzmacniająco i przeciwbólowo.

Zioło można dodawać również do kąpieli, co wskazane jest przy chorobach reumatycznych i stanach zapalnych żył.

Roślina miododajna

Koniczyna jest doskonałą rośliną miododajną. W odróżnieniu od koniczyny czerwonej zapytanej przede wszystkim przez trzmiele, nektar koniczyny białej jest osiągalny również dla pszczół miodnych, których języczki są krótsze niż u trzmieli. Stąd wydajność miodowa zwarcie rosnącej koniczyny białej osiąga nawet 100 kg/z hektara uprawy.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress