Blog

Leki, które uszkadzają słuch

Leki, które uszkadzają słuch

Świat XXI wieku nieustannie zwiększa głośność. Tak przyzwyczailiśmy się do hałasu, że wydaje nam się on czymś normalnym. A nie jest, zwłaszcza dla naszych uszu i systemu nerwowego. Hałas to nie wszystko. Ototoksyczne, czyli toksyczne dla ucha, działanie mają też popularnie stosowane leki. Niektóre, zwłaszcza w dużych dawkach, mogą nieodwracalnie uszkodzić słuch.

Jak brzmi cisza?

Wielu ludzi wręcz dziwnie czuje się w ciszy, która potrafi wywołać u nich dyskomfort. Tak rzadko jej doświadczają. Ulice małych i dużych miast, z dnia na dzień, brzmią głośniej, bo mamy coraz więcej samochodów. Sklepy spożywcze i wielkopowierzchniowe tętnią głośną muzyką i lawiną huczących reklam. Lubimy słuchać głośnej muzyki. Wiele utworów w cichym wydaniu po prostu nie brzmi, jak należy. Stopniowo oswajamy się z hałasem, nie myśląc o jego konsekwencjach, póki nie dzieje się nic niepokojącego.

Cierpią uszy i CUN

Ogromnym obciążeniem dla uszu jest gwar szkół i przedszkoli, w których zarówno dzieci, jak i nauczyciele codziennie spędzają wiele godzin. Cierpią uszy telemarketerów i kontrolerów ruchu lotniczego. Pracowników fabryk i firm budowlanych. Szkodzimy sobie notorycznie używając słuchawek, zarówno do prowadzenia rozmowy telefonicznej, jak i słuchania muzyki. Bombardujemy uszy i centralny układ nerwowy nieustannym hałasem. Pogarszamy w ten sposób nie tylko słuch, ale też koncentrację i szereg innych zdolności poznawczych. Często, w odpowiedzi na hałas, pojawia się podenerwowanie i zaburzenia snu.

Nadciśnienie

Myślisz, że o paleniu papierosów i nadciśnieniu tętniczym wiesz już wszystko? One również moją działanie ototoksyczne. Nadciśnienie zarówno z racji samej choroby, jak i stosowanych leków. Najgorsze dla słuchu są diuretyki pętlowe, w tym, najczęściej stosowany, furosemid.

Cukrzyca

Wciąż za mało mówimy o laryngologicznych konsekwencjach nieleczenia cukrzycy. Jednym z jej licznych powikłań może być utrata słuchu. Nieleczona, czy źle prowadzona zwiększa ryzyko pogorszenia słuchu, również u młodych osób.

Ototoksyczne leki

Do silnie ototoksycznych leków należą niektóre antybiotyki, głównie aminoglikozydy i makrolidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (popularne NLPZ-y), głównie kwas acetylosalicylowy. Toksyczne dla uszu działanie mają również leki stosowane w leczeniu chorób onkologicznych, podawane w trakcie chemioterapii.

Decydująca dawka

Obciążająca dla słuchu jest nie tylko substancja czynna zażywanego leku, ale też jego dawka. W świecie, w którym wszystko jest „fast” i „instant”, gdy dopadnie nas choroba, chcemy być natychmiast zdrowi. Panoszy się moda na intensyfikowanie leczenia, by jak najszybciej wrócić do pełnej formy. A w gabinetach laryngologicznych roi się od pacjentów, którzy, na własną rękę, zwiększali dawki różnych farmaceutyków i w konsekwencji doszło u nich do pogorszenia, a nawet utraty słuchu.

Wirusy a słuch

Silne działanie ototoksyczne ma też sama infekcja wirusowa, która może doprowadzić do zaburzenia ukrwienia. Wirus wprowadza szereg zmian w układzie immunologicznym, co nie pozostaje bez wpływu na słuch.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress