Blog

Liczi: Liczy się zdrowie!

Liczi: Liczy się zdrowie!

Liczi z daleka przypomina dużą malinę, ale owoc zbudowany jest zupełnie inaczej niż nasz rodzimy przysmak. Jego skórka jest twarda, podobna do skorupki orzecha, perłowo biały miąższ pyszny i słodki, ale stanowi nie więcej niż połowę objętości każdego owocu, bo wewnątrz ukryta jest nieproporcjonalnie duża, niejadalna pestka. Nie czarujmy się, liczi jest drogim owocem. Czy warto czasem się na nie skusić? Sprawdźmy!

Nazywane także śliwką chińską, było wielbione w przez cesarzy. Chińczycy nieprzerwanie, od wieków doceniają walory smakowe i odżywcze owoców liczi, a także aspekty estetyczne – roślina ma efektowne, barwne kwiaty. Z owoców, po usunięciu skórki i pestki, robi się kompoty, soki i syropy. Można je zamrażać i suszyć, podobnie jak rodzynki. Ususzone w całości nazywane są „orzeszkami liczi”. Najczęściej jednak jadane są na surowo: solo, a także jako dodatek do sałatek, lodów, dań mięsnych i ryb.

Wyciąg z owocni zabija komórki nowotworowe

Liczi to prawdziwa skarbnica przeciwutleniaczy, które zwalczając wolne rodniki pomagają hamować procesy przedwczesnego starzenia komórek i chronią przed rozwojem chorób nowotworowych. Wyciąg z owocni liczi nie tylko zapobiega tworzeniu, ale też zwalcza komórki nowotworowe, szczególnie, gdy mowa o raku piersi i wątroby.

Liczi dla serca

Owoce liczi wspierają pracę mięśnia sercowego i całego układu krążenia. Są źródłem kluczowego dla serca potasu, pierwiastka, który pomaga normalizować ciśnienie tętnicze krwi. Obecne w liczi polifenole obniżają z kolei poziom cholesterolu i zapobiegają zmianom miażdżycowym.

Wzmocnienie odporności

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress