Blog

Lody – koktajl chemicznych składników

Lody – koktajl chemicznych składników

Polacy zjadają rocznie około 300 milionów litrów lodów, a ich spożycie wzrasta z każdym rokiem. Skąd w tym banalnie prostym deserze mlecznym chemiczne dodatki do żywności? Pomyśl, ilu trzeba sztuczek, by produkowane na masową skalę lody długo pozostały przydatne do spożycia i, co nie mniej ważne, by biznes był rentowny? Zanim sięgniesz po dostępne w sklepowych lodówkach przysmaki – sprawdź ich skład. W wielu jest tyle chemii, że jedzenie ich jest jak lizanie zimnej opony.

Lodziarnie rzemieślnicze rosną jak grzyby po deszczu, a wybór smaków może przyprawić o zawrót głowy. Hitem jednej z krakowskich są w tym sezonie lody z dodatkiem karmelizowanego boczku. Do odważnych świat należy. Cena za gałkę osiągnęła tu poziom pięciu złotych. Żeby czteroosobowa rodzina mogła wybrać się na lody i każda z osób zjadła dwie gałki, trzeba wydać 40 złotych. Ile litrów lodów z długą datą ważności można za to kupić? Sporo. Warto jednak przekalkulować czy to się opłaca. A pod uwagę wziąć nie tylko finanse, ale przede wszystkim zdrowie.

Sprawdzaj, co jesz i co kupujesz swoim dzieciom

Przemysł spożywczy dba o swoje interesy, a każdy z nas musi pomyśleć o sobie i swoich najbliższych. Receptura lodów mocno się zmieniła. Kłopotem nie jest ich skład podstawowy, ale zamienniki, które, ze względów ekonomicznych, są coraz częściej stosowane. Produkowane na masową skalę lody nierzadko są chemicznym koktajlem substytutów produktów bazowych. Wyglądają niemal identycznie, smakują niby podobnie, kłopot w tym, że rujnują zdrowie. Nie mamy innego wyjścia, jak czytać etykiety.

Jakich lodów unikać?

Tych z niekończącą się listą składników. Przyjrzyj się wypisanemu mikroskopijną czcionką składowi lodów sprzedawanych w rożkach, na patyku, w małych kubeczkach i litrowych pudłach. Nie wszystko mamy na piśmie. Miłośnicy lubianych przez Polaków lodów włoskich też powinni mieć się na baczności. Masa, która tak efektownie wylewa się z maszyny do kubeczka często jest prawdziwą bombą chemicznych dodatków do żywności. Twoje dziecko zgłasza, że po lodowym deserze boli je brzuch? Sprawdź, co mogło w nim zjeść.

Chemia w lodach

Wśród częstych i silnie toksycznych dla zdrowia chemicznych dodatków do lodów wyłapać warto:

– E 412 – guma guar, która poprawia strukturą masy lodowej i zagęszcza ją. Niestety niszczy jelita. Powoduje wzdęcia, skurcze, ból brzucha i biegunkę.

– E 407 – karagen: substancja, którą jest przyczyną licznych dolegliwości trawiennych. Zaburza metabolizm i wchłanianie składników odżywczych. Zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

– syrop glukozowo-fruktozowy – tak powszechnie używany w przemyśle spożywczym, tańszy zamiennik cukru, że na wielu nie robi już wrażenia. A jest bardzo toksyczny. Sprzyja insulinooporności, otyłości i chorobom serca.

– E 211 – benzoesan sodu: popularny środek konserwujący, który zwiększa ryzyko chorób nowotworowych.

– E 202, czyli sorbinian potasu – popularny środek konserwujący o silnym działaniu kancerogennym. Zaburza płodność.

– E 471, czyli najczęściej używany w przemyśle spożywczym emulgator. Zwiększa objętość, poprawiają strukturę i zapobiega zbyt szybkiemu roztapianiu lodów. Kłopot w tym, że zaburza płodność i pracę serca.

– utwardzony olej palmowy, który przyczynia się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej.

– liczne barwniki, między innymi: E 124, E 142, E 104, które mogą być przyczyną reakcji alergicznych. Ale katar czy wysypka to nie wszystko. Chemiczne barwniki zaburzają metabolizm, wywołują wymioty i bóle brzucha.

 

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress