Blog

Lody – najbardziej oczywisty deser lata

Lody – najbardziej oczywisty deser lata

 

 

 

 

 

 

Jeśli uważnie prześledzimy skład dostępnych w sklepach lodów, mocno zastanowimy się nad ich zakupem. Oferowane w sprzedaży lody na patyku, rożki czy zamknięte w plastikowych pojemnikach, z długą datą przydatności do spożycia, wzbogacane są chemicznymi dodatkami do żywności, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Czym są lody?

Lody to zimny deser uzyskany w wyniku zamrożenia masy otrzymanej z produktów mlecznych (mleko, śmietanka) – lody mleczne lub na bazie wody – lody wodne, sorbety. W podstawowym składzie lodów mlecznych znajdziemy także masło i jaja, a w składzie wszystkich – tradycyjne dodatki owocowe i cukier. Producenci prześcigają się w ostatnich latach w proponowaniu nowych smaków. Wyobraźnia nie ma granic.

Ekonomia nie idzie w parze ze zdrowiem

Niestety, ze względów ekonomicznych podstawowe składniki lodów często zastępowane są tańszymi, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego zanim sięgniesz po zimny przysmak – przeczytaj etykietę. Im dłuższy skład produktu, tym więcej w nim chemicznych dodatków. Z takich lodów lepiej zrezygnować.

Czarna lista chemicznych dodatków, które możemy znaleźć w lodach:

– syrop glukozowo-fruktozowy – tańszy zamiennik cukru, który sprzyja otyłości i prowadzi do rozwoju insulinooporności;

– mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E 471) – najczęściej stosowane w produkcji żywności emulgatory; dodawane do lodów poprawiają ich strukturę, zapobiegają szybkiemu topieniu i zwiększają objętość; spożywane w dużych dawkach mogą przyczynić się do zaburzeń płodności, pracy serca i spadku koncentracji;

– guma guar (E 412) – pełni rolę emulgatora, stabilizatora i zagęszcza konsystencję; może przyczynić się do zaburzeń trawiennych, wywoływać skurcze jelit, nudności, wzdęcia i biegunki;

– mączka chleba świętojańskiego, guma karobowa (E 410) – ma właściwości zagęszczające i stabilizujące, dodawana do lodów przyspiesza ich zamarzanie; uważana jest za bezpieczny dodatek do żywności, jednak spożywana w dużych ilościach może powodować wzdęcia;

– sorbinian potasu (E 202) – bardzo często stosowany w przemyśle spożywczym konserwant, podejrzewany jest o działanie rakotwórcze i zaburzanie płodności;

– utwardzony olej palmowy – sprzyja rozwojowi miażdżycy i choroby wieńcowej;

– benzoesan sodu (E 211) – konserwant podejrzewany o działanie rakotwórcze;

– sztuczne barwniki – mogą być przyczyną kataru alergicznego, wysypki, pokrzywki, a także przyczynić się do zaburzeń trawiennych.

Oferta dostępnych w sprzedaży lodów jest bardzo zróżnicowana, dlatego, dla własnego dobra, czytajmy etykiety.

Lody rzemieślnicze

Małe i duże miasta usiane są w ostatnich latach punktami, które zachęcają do zakupu lodów włoskich, serwowanych na gałki i porcje. Weryfikowanie ich składu jest mocno utrudnione. Musimy zaufać producentowi i mieć świadomość, że wytwarzanie naturalnych lodów, przygotowywanych na bazie tradycyjnych receptur, wymaga użycia dobrej jakości składników, dlatego ich cena musi być wyższa.

Jak zrobić domowe lody?

lody jagodowe

Pomysłów i przepisów jest wiele. Dziś najprostsza metoda na przygotowanie lodów bez cukru i chemicznych dodatków. Dwa duże, mocno dojrzałe banany obieramy ze skórki , kroimy w plastry i mrozimy. Najlepiej zamrozić je na minimum dobę. Kwadrans przed przystąpieniem do robienia lodów wyjmujemy je z zamrażarki, wkładamy do wysokiego naczynia i dodajemy pół kilograma schłodzonych w lodówce sezonowych owoców. W lipcu wybór jest ogromny. Doskonale sprawdzą się truskawki, maliny czy jagody. Nie dodajemy nawet grama cukru. Warunkiem dobrego smaku lodów jest poziom dojrzałości bananów. Całość blendujemy na jednolitą masę i serwujemy formując identyczne, jak w lodziarni kulki.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress