Blog

Maliny – synonim zdrowia

Maliny – synonim zdrowia

Nie bez powodu funkcjonuje powiedzenie: „dziewczyna jak malina”. Ten owoc jest dla nas synonimem piękna, zdrowia i witalności. Czym maliny zaskarbiły sobie tak mocną pozycję nie tylko wśród letnich owoców?

Malina jest krzewem z rodziny różowatych. Rośnie w lasach, zaroślach, na polanach. Uprawiana jest w wielu krajach klimatu umiarkowanego. Obecnie występuje ponad dwieście gatunków malin. W zależności od odmiany, różnią się wielkością owoców, barwą i smakiem.

Surowcem zielarskim są świeże i suszone owoce oraz liście. Walory odżywcze, zdrowotne i smakowe malin doceniane są od wieków. Świeże owoce dostępne są zaledwie przez kilka tygodni, ale malina jest jednym z najczęściej przetwarzanych owoców. Dżemy, konfitury, soki, nalewki czy galaretki skradły serca i podniebienia naszych przodków. Choć dziś nie mamy kłopotu z dostępnością najbardziej egzotycznych owoców, maliny wciąż mają szczególne miejsce na naszych stołach.

Wartości odżywcze owoców

Owocem maliny jest wielokrotny pestkowiec o czerwonej barwie i aromatycznym zapachu. Maliny obfitują w kwasy organiczne, głównie: cytrynowy, jabłkowy i salicylowy, a także pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe i lotne związki zapachowe. Znajdziemy w nich szereg cennych witamin, na czele z witaminą życia: C, witaminą młodości: E i witaminami z grupy B. Owoce są więc doskonałym wsparciem dla naszego systemu odpornościowego, pomagają neutralizować wolne rodniki i mają korzystny wpływ na system nerwowy oraz zdolności poznawcze. Maliny to też bogactwo składników mineralnych, są cennym źródłem potasu, magnezu, wapnia i żelaza, stąd będą korzystne dla serca i układu krwionośnego, potrzebne dla mocnych kości i zębów, a także zalecane przy anemii.

Lecznicze działanie liści malin

Liście maliny są równie chętnie, jak owoce, wykorzystywane przez przemysł zielarski i farmaceutyczny. Obfitują w garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, sole mineralne (głównie żelazo, miedź i wapń) i związki żywicowe. Mają zatem działanie odżywcze, ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zawarte w nich garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych i są skuteczne przy skłonności do biegunek. Napary z liści malin pomagają też niwelować mdłości i wymioty. Nie są jednak rekomendowane dla ciężarnych. Zawierają bowiem substancje, które powodują rozkurcz mięśni gładkich, między innymi macicy. Będą więc przydatne do łagodzenia bólu miesiączkowego, ale niewskazane dla kobiet w ciąży.

Najskuteczniejsze przy przeziębieniu

Nasze prababki stosowały powszechnie soki z malin przy wszelkich infekcjach. Dziś badania naukowe potwierdzają skuteczność malin w zwalczaniu gorączki w przebiegu chorób bakteryjnych i wirusowych. Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C, świeże maliny rekomendowane są w leczeniu i zapobieganiu infekcji zatok.

Maliny dla diabetyków

Maliny mają niski indeks glikemiczny, dlatego w rozsądnych porcjach mogą być spożywane przez diabetyków, osoby z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi oraz genetycznie obciążonych cukrzycą. Dodatkowo obecne w owocach antocyjany pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi po obfitych w cukry posiłkach.

Alergia na maliny

Niestety, te pyszne owoce nierzadko wywołują reakcje alergiczne, obserwowane zdecydowanie częściej u dzieci niż dorosłych. Maliny i sok malinowy możemy podać dziecku nie wcześniej niż po ukończeniu siódmego miesiąca życia. Zawsze zaczynajmy od małych dawek i uważnie obserwujmy reakcje. Alergia objawia się najczęściej zaczerwienieniem lub wysypką na twarzy lub na całym ciele.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress