Blog

Mandarynkowy sposób na szczupłą sylwetkę

Mandarynkowy sposób na szczupłą sylwetkę

Grudzień nimi pachnie. Grudzień nimi smakuje. Oprócz radości dla zmysłów mogą stać się pysznym ambasadorem naszej sylwetki. Mandarynki zawierają nobiletynę – flawonoid, który pomaga zwalczać otyłość, stanowi profilaktykę cukrzycy typu drugiego i miażdżycy naczyń.

Nazywane młodszymi siostrami pomarańczy, są od nich nie tylko mniejsze i słodsze, ale unikatowe również z uwagi na pakiet wartości odżywczych, który nam serwują. Mandarynki to bogactwo przeciwutleniaczy w postaci witamin A i C. Stanowią mocne wsparcie dla systemu immunologicznego – naszej naturalnej tarczy obronnej w walce z wszędobylskimi wirusami i bakteriami. Hamują ponadto działanie wolnych rodników – nie tylko spowalniają procesy starzenia komórek, ale stanowią doskonałą profilaktykę chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych. Witamina A to najlepsza strażniczka dobrej kondycji oczu i ludzkiej skóry. Mandarynki biją na głowę większość owoców z uwagi na zawartość tejże witaminy, w tym pomarańcze i cytryny.

A – witamina niezbędna dla dzieci

Warto jak najczęściej podawać je dzieciom: witamina A jest konieczna w okresie wzrostu – determinuje prawidłową budowę kości i zębów, a ponadto chroni skórę przed promieniowaniem UV. Jest najlepszą profilaktyką chorób oczu, w tym jaskry i zaćmy.

A jednak ostrożność

Umiar i szczególną ostrożność w spożywaniu mandarynek muszą zachować kobiety ciężarne i małe dzieci. Jak wszystkie owoce cytrusowe, tak i mandarynki, mogą być przyczyną alergii. Zacznijmy od porządnego ich wyszorowania i skosztujmy odrobinę – dla przetestowania.

Słodka regulacja wagi

Mandarynki mogą zapobiegać otyłości, a nawet pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Wspomniana już nobiletyna – flawonoidy, zapobiega odkładaniu się tłuszczów w wątrobie. Jej działanie jest dwukierunkowe: zarówno stymuluje geny odpowiedzialne za ich spalanie, jak i blokuje te, które odpowiadają za gromadzenie się tłuszczów. Najwięcej nobiletyny zawarte jest w skórce mandarynek, ale miąższ owocu również w nią obfituje.

Mimo że słodkie, nie są wysokokaloryczne. Średniej wielkości owoc dostarczy nam około trzydzieści pięć kilokalorii. Większość mandarynek – około osiemdziesiąt procent – stanowi woda. Zawarte w nich kwasy organiczne: cytrynowy i jabłkowy mają zdolność oczyszczania organizmu z toksyn. Stymulują również przebieg procesów trawiennych. Mają niski indeks glikemiczny, dlatego z powodzeniem mogą się ich smakiem rozkoszować również diabetycy.

Pamiętajmy o mandarynkowym akcencie – zwłaszcza w grudniu, miesiącu tak obficie wysyconym pysznościami. Niech owoce i warzywa bilansują mądrą dietę.
Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress