Blog

Miód i olej – doskonałe produkty z rzepaku

Miód i olej – doskonałe produkty z rzepaku

Ponoć w naturze Polaka leży narzekanie i skłonność do zachwytu wszystkim, co obce. Gloryfikując oliwę z oliwek, przez lata dewaluowaliśmy nie tylko olej rzepakowy, ale i cały rzepak. Jest on też cenną rośliną miododajną. Maj to doskonały czas, by zauważyć żółto kwitnące pola i docenić wartość tego, co mamy za przysłowiową miedzą.

Gęsto usiane kwiaty rzepaku tworzą tak intensywnie żółte dywany, że najprzyjemniej podziwiać je z daleka. Wyglądają bajecznie, zwłaszcza poprzecinane pasami łąk albo polami młodych zbóż, co tworzy niepowtarzalny, naturalny patchwork. Rzepaku nie uprawiamy dla celów ozdobnych. Jest wartościową rośliną, której wciąż nie doceniamy. Być może dlatego, że jest relatywnie tani.

Olej rzepakowy

Żółte kwiaty skrywają czarne nasiona, z których tłoczony jest jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Najcenniejszy dla zdrowia jest ten, który tłoczono na zimno. Znajdziemy w nim pełen pakiet witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) oraz najbardziej pożądane dla zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3, omega-6 i kwas oleinowy.

Niszczycielskie wolne rodniki

Te składniki oleju rzepakowego są kluczowe dla zdrowia skóry, oczu, jelit i hamowania niszczycielskiego działania wolnych rodników. Tworów, które tylko z nazwy są wolne. Nazwano je tak, bo zawierają niesparowane elektrony. W praktyce wolne rodniki są toksyczne dla zdrowia – na wszystkich poziomach. Niezmordowanie szukając pary, sieją olbrzymie spustoszenie w organizmie człowieka. Odpowiadają za rozwój większości chorób cywilizacyjnych i przedwczesne starzenie komórek.

Dla serca

Olej rzepakowy jest skarbnicą fitosteroli, które pomagają wyrównać poziom cholesterolu we krwi oraz polifenoli – związków o właściwościach przeciwutleniających. Potrzebujemy ich dla niezakłóconej pracy serca i całego układu sercowo-naczyniowego oraz optymalnego funkcjonowania nerek. Musimy dostarczać je z pożywieniem, bo ani fitosteroli, ani polifenoli organizm sam nie potrafi wytworzyć.

Wsparcie metabolizmu

Olej z rzepaku wspiera procesy metaboliczne, sprzyja unormowaniu poziomu cukru we krwi, budzi ruchy perystaltyczne jelit i pomaga uporać się z zaparciami. Chroni przed rozwojem chorób nowotworowych, miażdżycy i łuszczycy. Działa przeciwalergicznie, przeciwzapalnie i moczopędnie.

Miód rzepakowy

Mocne argumenty dla zdrowia ma też miód rzepakowy. Wyróżnia go najwyższa, spośród wszystkich rodzajów miodu, zawartość aminokwasów. Obfituje w olejki eteryczne, szereg witamina i składników mineralnych oraz fruktozę, enzymy, garbniki, biopierwiastki, cholinę, kumarynę, flawonoidy i związki goryczkowe.

Dotleń serce i komórki

Po rzepakową wersje miodu warto sięgnąć w trosce o zdrowie serca i dotlenienia komórek. Dobrze, by mili go pod ręką nadciśnieniowcy, sprzyja obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi. Wspiera pracę wątroby i działa antyseptycznie. Pomocniczo warto stosować go w leczeniu infekcji zatok, gardła i oskrzeli. Łagodzi kaszel i stymuluje układ immunologiczny. Ma też szereg korzyści dla układu pokarmowego. Łagodzi dyskomfort związany z wrzodami żołądka, znosi zgagę i niweluje wzdęcia. Polskie produkty są niezwykle wartościowe. Korzystaj my z nich dla zdrowia.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress