Blog

Parszywa dwunastka: warzywa i owoce najbardziej zanieczyszczone pestycydami

Parszywa dwunastka: warzywa i owoce najbardziej zanieczyszczone pestycydami

Environmental Working Group (EWG) – amerykańska organizacja non-profit publikuje co roku listę najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców. Czy to oznacza, że powinniśmy z nich zrezygnować? A może uznać, że to nie nasz problem, bo badania prowadzone są w USA? I czym w ogóle są pestycydy? Wyjaśniamy!

Pestycydy kontra witaminy

Co może być lepszego od jadłospisu wypełnionego warzywami i owocami? Ten sam, ale pod warunkiem, że rośliny nie będą przesiąknięte chemią. Blisko połowa warzyw i owoców kupowanych w pierwszym napotkanym sklepie ma wykrywalny poziom pestycydów.

Pestycydy: druga strona medalu

Pestycydy przenikają do wody i gleby, mają też szereg niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla życia, ale spożywane w dużych dawkach (w zjadanych warzywach i owocach) kumulują się w komórkach. Mogą skutkować szeregiem nieprawidłowości w przebiegu procesów życiowych i rozwojem licznych chorób.

Pestycydy posądzane są o wywoływanie reakcji uczuleniowych, zaburzanie płodności i wpływ na rozwój chorób nowotworowych. Część z opisanych działań niepożądanych może pojawić się niemal natychmiast, jak świąd skóry, inne ujawnią się po latach. Komórki nowotworowe tworzą się wolniej niż reakcje alergiczne. Jeszcze później się o nich dowiadujemy.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress