Blog

Poziomki: skarbnica zdrowia

Poziomki: skarbnica zdrowia

Gdy położymy poziomkę obok arbuza zobaczymy gigantyczną dysproporcję. Tyle, że to filigranowe maleństwo ma wielką moc zdrowotną, więc nie musi się chwalić gigantycznym rozmiarem. Sezon na poziomki jest wyjątkowo krótki, tym bardziej nie wolno go przegapić. Dlaczego? Mamy aż dziesięć argumentów świadczących o zdrowotnej sile poziomki. Sprawdź. Ciekawe, czy uda nam się ciebie przekonać!

Poziomki: zdrowie w filigranowym wydaniu

Średnica poziomki nie przekracza najczęściej centymetra, choć zdarzają się bardziej okazałe, ale nie w wielkości drzemie jej siła. Najwięcej zyskamy jedząc surowe, świeżo zerwane poziomki i, rzecz jasna, umyte. Objadając się dziko rosnącymi owocami prosto z krzaczka narażamy się na zakażenie bąblownicą – poważną chorobą pasożytniczą.

Poziomki: wartość odżywcza

Zarówno owoce, jak i liście, są skarbnicą szeregu witamin, na czele ze wzmacniającą odporność witaminą C, ważnymi dla dobrej pracy systemu nerwowego witaminami z grupy B, stojącą na straży młodości komórek witaminą E i ważną dla krzepliwości krwi witaminą K.

Znajdziemy w nich ponadto garbniki, flawonoidy, antocyjany i flawony. Ten zestaw daje poziomkom silne właściwości antyoksydacyjne i korzystne działanie metaboliczne.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress