
Imponująca lista przeciwutleniaczy i wyraziste nuty smakowe rukoli czynią z niej idealny produkt do urozmaicenia menu. Jest jednym z ulubionych warzyw kuchni śródziemnomorskiej – od lat uważanej za najzdrowszą. Jakie korzyści przyniesie włączenie rukoli do jadłospisu? Wyjaśniamy!
Choć dziko rośnie też nad Morzem Czarnym czy na Kaukazie, rukola ukochała sobie klimat Morza Śródziemnego. I tam jej najlepiej. Nie bez powodu tak dobrze komponuje się z przysmakami kuchni włoskiej, choćby makaronami i pizzą. Jest też doskonałym składnikiem sałatek, wartościowym dodatkiem do ryb, owoców morza oraz dań mięsnych.
Jej wyrazisty, lekko pikantny smak to świetna baza do pasztetów, nie tylko francuskiego foie gras, ale też dodatek do naszych rodzimych kanapek. Rukola sprawdza się w połączeniu z serami kozimi, owczymi i krowimi, owocami i warzywami, szczególnie z pomidorami, mango, gruszką czy granatami.
Zwykliśmy traktować ją jako zamiennik sałaty, warto jednak wiedzieć, że rukola, podobnie jak jarmuż, należy do rodziny roślin kapustowatych. Nie ma charakterystycznym kapuścianych nut, ale jest zdecydowanie ostrzejsza w smaku niż powszechnie stosowane w polskiej kuchni sałaty masłowe, lodowe czy rzymskie.
Dziś bez kłopotu kupimy ją niemal w każdym sklepie spożywczym. Po rukolę warto sięgnąć przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, by urozmaicić menu i zyskać nowy, wyrazisty smak. Po drugie, by skorzystać z szeregu wartości odżywczych, które skrywa jej każdy liść.
W jej intensywnie zielonych, aromatycznych listkach znajdziemy prawdziwe bogactwo witamin, minerałów i antyoksydantów – na czele z chlorofilem – zielonym barwnikiem roślin o silnym potencjale przeciwutleniającym. Rukola jest skarbnicą luteiny i zeaksantyny – przeciwutleniaczy, które dbają o dobrą kondycję oczu i chronią przed ich poważnymi schorzeniami, takimi jak jaskra czy zaćma.
Zawiera wszystkie trzy witaminy o potencjale antyoksydacyjnym – najwięcej A i C oraz niewielkie dawki witaminy młodości, czyli E. Obfituje w kluczową dla właściwej krzepliwości krwi witaminę K, która ma udowodniony potencjał antynowotworowy oraz szereg witamin z grupy B.
Spośród ważnych dla zdrowia minerałów, rukola zawiera znaczne dawki ważnego dla serca potasu i wzmacniającego kości wapnia. Jest też źródłem żelaza oraz błonnika, kluczowej dla funkcjonowania organizmu substancji balastowej.