Blog

Rzeżucha – dużo więcej niż ozboba stołu …

Rzeżucha – dużo więcej niż ozboba stołu …

Z dzieciństwa pamiętam, że siałam ją z mamą na tydzień przed Wielkanocą i fascynowały mnie kiełkujące ziarenka. Może to pierwsza roślina, której dałam życie. Długo miałam w głowie taki skrót: rzeżucha to piękna i pachnąca ozdoba wielkanocnego stołu.
Minęło sporo czasu zanim doceniłam moc tej delikatnej roślinki. Jest świetnym wyborem na zimowe dni. Warto aby była obecna na naszych stołach i talerzach do wczesnej wiosny. Inaugurację ma u mnie przed Bożym Narodzeniem i dbam o jej hodowlę przynajmniej do Wielkanocy.
A co w niej cennego? Jednym słowem – zdrowie. Już medycyna ludowa traktowała ją jako specyfik dezynfekujący cały przewód pokarmowy – od jamy ustnej aż po jelito grube. Polecam szczególnie dla osób borykających się z podrażnieniami śluzówki czy aftami. Tu przychodzą do głowy nasi najmłodsi. I cóż. Smak, oryginalny, dość ostry, nie od razu musi przypaść im do gustu. Dajmy dzieciom czas na oswojenie się z tą cenną roślinką, najlepiej regularnie ją spożywając. Przecież tak wielu już powiedziało, dziecko nie zawsze nas słyszy, za to chętnie naśladuje.
Rzeżucha jest świetnym domowym lekiem na pasożyty jelit.
Co jeszcze wartościowego ma rzeżucha?
Witaminę C, stąd niech zimą i wiosną będzie jej źródłem, przecież mamy wtedy ograniczony dostęp do pełnowartościowych warzyw i owoców.
Jest kopalnią wapnia – podpowiedź dla osób o słabych zębach i borykających się z osteoporozą lub obciążonych nią genetycznie.
Znajdziemy w niej żelazo i magnez. Ważne dla wszystkich, a szczególnie kobiet ciężarnych, pacjentów w trakcie rekonwalescencji czy osób obciążonych schorzeniami reumatycznymi.
Polecam ją przy kłopotach z tarczycą – jest bogata w jod. Sprawdzi się jako wsparcie dla trzustki – zalecana dla diabetyków.
Długo mogłabym się na jej temat rozpisywać. Bardzo ją lubię.

Jest dla mnie swoistym łącznikiem bożonarodzeniowo-wielkanocnym, same miłe emocje.
Jedzmy ją na zdrowie. Przecież jej domowa hodowla daje nam pewność, że jest wolna od chemii. Bezcenne.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress