Blog

Rzodkiewka czy rzodkiew – która lepsza?

Rzodkiewka czy rzodkiew – która lepsza?

Jaki kolor ma rzodkiewka? Mężczyźni bez wahania odpowiadają, że czerwony. Widziany oczami kobiet, opisywany jest jako różowy odcień czerwieni, purpura czy fuksja. Usłyszałam nawet, że podobnie jak w przypadku malin, albo marchewki, kolor rzodkiewkowy, jako nieoczywisty, powinien zostać włączony do palety barw. Rzodkiew jest biała – tu mamy łatwiej. Przyjrzyjmy się bliżej obu warzywom, które odróżnia również kształt i wielkość. Czy podobieństwo w nazewnictwie jest zatem przypadkowe?

Choć wizualnie trudno byłoby uznać je za siostry, a nawet dalekie kuzynki, obie należą do rodziny warzyw kapustowatych. Maleńka rzodkiewka jest odmianą okazałej białej rzodkwi. Żeby znaleźć liczne podobieństwa, trzeba wgryźć się w ich ostry miąższ, a potem pozwolić kubeczkom smakowym się w nim rozsmakować. I to będzie początek szeregu analogii.

Trudno przemilczeć charakterystyczny aromat obu warzyw i fakt, że nie wszyscy są jego zwolennikami. Od jednego z pacjentów usłyszałam, że jest dla niego tak nieprzyjemny, jak zapach czosnku. Grono fanów rzodkiewek jest jednak liczniejsze. Wyczekujemy ich.

A co z rzodkwią?

Choć jest tania i dzięki różnym odmianom, dostępna niemal przez okrągły rok, rzodkiew nie należy do warzyw, po które Polacy często sięgają. Kolorowa rzodkiewka wygrywa popularnością. Z niecierpliwością czekamy, aż się pojawi, by ozdobiła ulubione sery, sałatki i kanapki. Rzodkiewka jest bestsellerem wśród nowalijek. Warto wiedzieć, że niezdefiniowany kolor najpopularniejszej wśród rzodkiewek nie jest jedynym, w jakim występują w przyrodzie. Zdecydowanie rzadziej, ale uprawiane są również białe i czarne rzodkiewki.

Która cenniejsza? 

Rzodkiew wygrywa zawartością substancji odżywczych. Jest wyraźnie większa od rzodkiewki, a dzięki obecności olejków eterycznych ma jeszcze bardziej wyrazisty smak i zapach. Jest źródłem białka, węglowodanów, błonnika i szeregu składników mineralnych, na czele ważnym dla zdrowia potasem, wapniem, magnezem i żelazem. Jest skarbnicą witaminy C, PP oraz witamin z grupy B. Rzodkiewka ma niemal identyczne wartości odżywcze, jednak zawiera ich mniej niż niedoceniana rzodkiew.

Idealne przy odchudzaniu

Oba warzywa są niskokaloryczne, co w połączeniu z wysoką wartością odżywczą sprawia, że są wyjątkowo korzystne dla osób mierzących się z redukowaniem masy ciała. Duża zawartość błonnika powoduje, że wypełniając żołądek utrwalają uczucie sytości. I rzodkiew, i rzodkiewki są doskonałe w stymulowaniu pracy leniwych jelit. Przyspieszają usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Niwelują zaparcia.

Antybiotyki z natury 

Mają korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby i nerek. Działają zarówno moczo-, jak i żółciopędne. Mają właściwości bakteriobójcze. Medycyna alternatywna rekomenduje je jako naturalne antybiotyki. Warto sięgnąć po rzodkiew i rzodkiewki w trakcie infekcjach górnych dróg oddechowych.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress