Blog

Senność po jedzeniu

Senność po jedzeniu

Jemy, aby uzupełnić energię niezbędną do wszystkich procesów życiowych. Skąd zatem senność i ociężałość po posiłku? Jakie mogą być jej przyczyny?

Faktem jest, że po jedzeniu jelita pracują intensywnie i potrzebują więcej krwi, która odpływa z mózgu do jelit. Mózg nie ponosi z tego powodu uszczerbku, ale staje się mniej aktywny. Z ogromnym apetytem siadasz do suto zastawionego stołu, a po posiłku trudno ci od niego wstać i zapanować nad samoczynnie opadającymi powiekami. Znasz ten scenariusz? Są osoby, które świadomie rezygnują z posiłków w pracy, bo po zjedzeniu nie są w stanie skoncentrować się na zadaniach. Nie najlepsze to rozwiązanie. Warto poszukać przyczyn takiej sytuacji. Delikatny spadek koncentracji i niemożliwa do opanowania senność to nie ten sam kaliber sprawy.

Mniej i częściej

Trawienie jest jednym z najbardziej energochłonnych procesów życiowych. Nie jest tajemnicą, że cześć kalorii, które zjadamy, zapewnia tak zwaną „obsługę” procesów metabolicznych. Pierwszą i jednocześnie najczęstszą, przyczyną senności są zbyt duże porcje pochłaniane w trakcie jednego posiłku. Obrazowo można przedstawić to w następujący sposób: zamiast zastrzyku energii organizm dostaje trudną sprawę do rozpracowania – dużą paczkę, której rozpakowanie wymaga wiele wysiłku. Bilans energetyczny nie wychodzi zatem korzystnie, a my czujemy ociężałość i senność. Jakie jest rozwiązanie? Najprostsze sprawdza się najlepiej. Jedzmy częściej i mniejsze porcje. Ciało dostanie niezbędne do działania kalorie bez zbędnego przeciążenia.

Sygnał chorobowy

A jeśli niezależnie od wielkości porcji zamiast energii do działania po posiłku czujesz zmęczenie? Może to świadczyć o utajonych procesach chorobowych, które toczą się w organizmie.

Cukrzyca?

Przyczyną nadmiernej senności po posiłku może być hipoglikemia poposiłkowa, a nawet już rozwinięta cukrzyca, o której wciąż nie mamy pojęcia. Duże wahania cukru we krwi objawiają się dodatkowo poprzez: osłabienie, zmęczenie, zawroty głowy, mrowienie skóry, trudne do opanowania ataki głodu, niepokój, pocenie się czy drżenia ciała. Obserwujesz, że twoje ciało tak reaguje? Nie zwlekaj – zbadaj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca sieje spustoszenie w organizmie.  

Miażdżyca? 

Za trudną do opanowania sennością po jedzeniu może stać też miażdżyca. Jedną z jej konsekwencji jest gorsze ukrwienie jelit, które skutkuje gorszym wchłanianiem składników odżywczych. Rozwiązaniem, jak w każdym z opisanych przypadków, jest jedzenie częściej i mniejszych porcji. Kluczowe jest też, rzecz jasna, ograniczenie zmian spowodowanych przez miażdżycę.

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress