Blog

Siemię lniane: polski superfood

Siemię lniane: polski superfood

Buntujemy się, a jednak kolejne angielskie słowa wchodzą na stałe do naszego języka. Szybciej i łatwiej powiedzieć „superfoods”, niż tłumaczyć, że chodzi o zdrową żywność o wysokich właściwościach odżywczych i korzystnym wpływie na zdrowie. Jednym z najtańszych i rodzimych superfoods jest siemię lniane. Co warto o nim wiedzieć i czy siemię lniane może nam zaszkodzić?

Czym jest siemię lniane?

Małe, lśniące ziarenka lnu pospolitego możemy spotkać w odcieniach brązu lub złota. Len jest rośliną oleistą, a jego ziarna skarbnicą najlepszych, korzystnych dla zdrowia i urody, tłuszczów. To z nich tłoczony jest olej lniany. Same ziarna można kupić w całości lub zmielone. Złote siemię lniane ma nieco więcej składników odżywczych, jest też droższe.

Siemię lniane: wartości odżywcze

Unikatową cechą siemienia lnianego jest wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, z naciskiem na omega-3. Ziarna siemienia mogą w tej kategorii stawać do konkurencji z produktami odzwierzęcymi. Pod względem zawartości kwasów omega-3 nie ustępują rybom. Zawierają też kwasy omega-6 i znaczne dawki błonnika – zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej. Znajdziemy w nich wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, z naciskiem na strażniczkę młodości – witaminę E, a także cynk, lecytynę, fitoestrogeny i flawonoidy.

Siemię lniane jako alternatywa dla mięsa ryb

Nie tylko weganie rezygnują z jedzenia ryb. Wielu osobom one po prostu nie smakują i żadne argumenty nie skłonią ich do zmiany decyzji. Skoro jednak nie chcesz, z różnych przyczyn, jeść ryb – sięgnij po siemię lniane. Na szczęście w kwestii odżywiania niemal zawsze jest alternatywa. Warto mieć świadomość, po co sięgać, gdy eliminujemy jakąś grupę produktów.

Siemię kosztuje niewiele, co jest ważnym argumentem w świecie szalejących cen produktów żywnościowych. Jest też zdrowe, ale to nie znaczy, że możemy jeść je bez umiaru. Ten jest zawsze najlepszą miarką. Jakie korzyści przyniesie włączenie siemienia lnianego do menu?

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress