Blog

Słodka i odżywcza odsłona świętowania

Słodka i odżywcza odsłona świętowania

Boże Narodzenie nie jest czasem liczenia kalorii. To czas przyjemności i ucztowania. Choć trudno zaprzeczyć, że umiar smakuje najlepiej. Pierwszy kawałek ulubionego ciasta zawsze jest delicją dla kubeczków smakowych. Po kolejny sięgamy najczęściej z łakomstwa, a doznania smakowe nie są już tak wysublimowane.

Ciasto ciastu nie równe. Słodka breja złożona z cukru i margaryny nie dostarczy nam nic pożytecznego. Makowiec to zupełnie inna klasa smaku. W końcu jego główny składnik – mak, jest cennym produktem odżywczym.

Zdroworozsądkowo patrząc, nie uznamy makowca za podstawowy produkt zdrowej i zbilansowanej diety, zasługuje jednak na wyróżnienie spośród nic niewartych słodkich ulepków. Trzeba wiedzieć, że mak jest ciężkostrawny, dlatego makowiec nie będzie dobrym wyborem dla kobiet ciężarnych i małych dzieci.

W niewielkich ilościach może być obecny w diecie dziecka, które ukończyło drugi rok życia. Obfituje w magnez – cenny w rozwoju młodego organizmu.

Smak pierwszego kawałka

Pokuszę się o sugestię, że nikomu z nas więcej, niż jeden kawałek makowca, nie jest do szczęścia potrzebny. W trakcie świątecznego biesiadowania i tak nadwyrężamy moce naszego organizmu – zachowajmy jasność umysłu. Racjonalne decyzje przy stole mają sens, zawsze. A umiar w rozkoszowaniu się smakiem to doskonałe ćwiczenie charakteru.

Już dawno stwierdzono, że łatwiej rano podjąć decyzję: dziś nic nie jem i przeprowadzić na przykład całodzienną głodówkę oczyszczającą, niż osiągnąć satysfakcjonujący wynik negocjacji z własnym łakomstwem przy każdym posiłku.

Czym nas odżywi? 

Oprócz wspomnianego już magnezu, mak oferuje komplet witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, mowa oczywiście o A, D, E, K, a także w witaminę C – królową życia. Jest doskonałym źródłem wapnia – kluczowego pierwiastka dla kości i zębów. Znajdziemy w nim również żelazo, miedź, mangan, fluor czy cynk. Mak niebieski ma ponadto zdolność regulowania pracy nerek i wątroby.

Potrafi przyspieszyć gojenie ran. A skąd takie możliwości? Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), z naciskiem na omega-6. Obfituje w błonnik – dokładniej tę jego frakcję, która przyspiesza pasaż jelitowy. Może zatem okazać się najsmaczniejszym antidotum na świąteczne przejedzenie.

Mimo pozytywnego wpływu na perystaltykę jelit, ani mak, ani makowiec nie będzie zalecany w diecie niskoenergetycznej, bo mak jest prawdziwą bombą kalorii: w stu gramach maku jest blisko pięćset kilokalorii.  

Farmakologia

Osoby będące w trakcie leczenia farmakologicznego powinny zachować umiar, albo wręcz darować sobie spożywanie maku, gdyż może powodować interakcje z lekami.

Niech te święta smakują nam zdrowiem!

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl

 

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress