Blog

Węglowodany w diecie dla mózgu

Węglowodany w diecie dla mózgu

​Jesteś tym, co jesz, bo w miejsce cyklicznie obumierających starych, nowe komórki powstaną z tego, co leży na twoim talerzu. Wiesz, że myślisz i czujesz się również adekwatnie do sposobu odżywiania? Nikomu nie przyjdzie do głowy, by próbować jechać na pustym baku. Samochód tankujemy przed podróżą. Dlaczego chcemy żyć jedząc po fakcie? Brzmi jak nonsens, tyle że często wdrażany w życie. Jaką rolę w diecie dla mózgu odgrywają węglowodany i regularne dostarczanie energii? Sprawdźmy!

Dieta dla mózgu: działanie nie planowanie

Wszyscy jesteśmy mistrzami w planowaniu życia i żywienia – najczęściej wyobrażając sobie i jedno, i drugie, w wersji idealistycznej. Słowo „dieta” jest wciąż utożsamiane ze schematem na redukcję masy ciała. Skoro jednym z najpoważniejszych problemów społecznych jest nadwaga i otyłość, wiele osób nieustannie planuje zmienić jadłospis, by schudnąć.

Tymczasem dieta nie jest koncepcją, a działaniem. Nieustanne mędrkowanie niczego nie zmieni, póki choć części zdobytej wiedzy nie wdrożymy w życie. Jesteś tym, co jesz i ja jestem tym, co zjadam. Nikt przed tym nie ucieknie, bo demokratycznie podlegamy prawom natury.

Dieta dla mózgu: zdrowie w twoich rękach

Warto wreszcie przyjąć do wiadomości, że dieta wpływa nie tylko na sylwetkę, ale przede wszystkim na zdrowie i optymalny przebieg procesów życiowych. Determinuje siły witalne, samopoczucie i zdolności poznawcze, w tym myślenie, zapamiętywanie i koncentrację.

Komórki mózgowe nie są odrębnym bytem, tylko żywą ludzką tkanką. Twoje codzienne wybory żywieniowe warunkują funkcjonowanie twojego mózgu i jakość twojego życia. U mnie jest identycznie. Zamiast snuć enigmatyczne plany, weźmy się więc do działania.

Węglowodany złożone: paliwo w diecie dla mózgu

Drobne kłamstewko to nic takiego? Niekoniecznie. Mózgu nie oszukasz, jest na to zbyt mądry. Wiesz o czym mówię? Która z nas choć raz nie podjęła nieudolnej próby odchudzania wybierając drogę na skróty, czyli drastycznie redukując węglowodany w diecie? I na kiepskiej diecie trzeba się sparzyć, żeby wreszcie znaleźć właściwą.

Mózg potrzebuje węglowodanów złożonych. I żadne białko ani tłuszcz mu ich nie zastąpią. Z centrum dowodzenia się nie dyskutuje, tylko spełnia jego wymagania. A komunikat jest prosty: chcesz się dobrze czuć i funkcjonować najlepiej, jak to możliwe? Jedz małe porcje węglowodanów złożonych 4-5 razy na dobę. Wtedy „szef”, czytaj mózg, ma zaspokojone bazowe potrzeby i „nie daje popalić”, jak to z rozsierdzonym szefem bywa.

Dieta dla mózgu: gdzie jest haczyk?

O co chodzi z tym kłamstewkiem? Zjadając sztandarowy zestaw osoby odchudzającej się, czyli rybę na parze z warzywami, tylko rozdrażniasz swój mózg. Przecież „szef” wie, że przyjechała dostawa energii, a w całym zestawie nie może znaleźć nic dla siebie. Irytacja głodnego mózgu jest sroga.

Jak ją komunikuje? Czy chwile po takim niby-posiłku nie masz wilczego apetytu i ochoty, by wchłonąć sześć najsłodszych ciastek? Oto i odpowiedź szefa: nie dbasz o mnie, nie serwujesz mi tego, czego potrzebuję (węglowodanów złożonych), to daj mi natychmiast cukier prosty. To największa pułapka takiej drogi na skróty.

 

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress