Blog

Wolno, czy nie wolno?

Wolno, czy nie wolno?

Rano jeszcze nie wiedziałam, o czym będę dziś pisać. Wypiłam świeżo wyciskany sok z ogórka (śniadanie też było) i poszłam w świat. W pracy przeglądałam artykułu rożne, w tym również tematyczne. Krew mi zawrzała. Ktoś, kto na popularnym portalu społecznościowym ma ponad 5tysięcy fanów, popełnił artykuł o micie (nie)łączenia pomidora z ogórkiem. Nowina poszła w świat…

Tak się jakoś porobiło, że wszyscy wypowiadają się śmiało na każdy temat. Znane trenerki personalne też zrobiły z siebie autorytety w zakresie diety i namawiają do koktajli pomidorowo-ogórkowych i innych dziwnych dziwadeł. Ja się pozłoszczę. Ktoś przeczyta i zbagatelizuje. Jednak najbardziej mi źle z tym, że młode osoby mogą ślepo za tym iść. No bo skąd mają wiedzieć, że ktoś bzdury pisze. Niestety zasady dobrego odżywiania organizmu ciągle nie są w tak zwanym minimum programowym, a szkoda. Zdrowsi byśmy wszyscy byli.

Czy wolno łączyć ogórka z pomidorem? Ależ owszem, wolno. Nikt od tego nie umrze. Przynajmniej nie natychmiast. Wolno też wstać, nie myć zębów i zjeść na czczo dwa kilogramy czekolady. Wolno. Kto może komukolwiek zabronić. (Myślę o osobach dorosłych). Wolno nam wszystko, tylko czy nam się opłaca?

Świeży ogórek ma w swoim składzie kwas, która kasuje witaminę C i to nie wybiórczo. Osobom, które dbają o jej świadome dostarczenie do organizmu nie poleca się łączenia świeżego ogórka nie tylko z pomidorem, ale również z innymi warzywami, bogatymi w tę witaminę, jak: papryka, natka pietruszki, brokuły czy kapusta.

Witamina C to kapryśnica. Jest bardzo ulotna. Wiele jej tracimy w obróbce termicznej, a nawet podczas krojenia surowych warzyw. Możemy być zupełnie spokojni, nie ma szans na jej przedawkowanie. Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i ewentualny jej nadmiar jest w prosty sposób usuwany z organizmu podczas mikcji. Powszechnym problemem naszej populacji są niedobory witaminy C. A jakie są tego konsekwencje: osłabienie, apatia, niska odporność, szkorbut, trudno gojące się rany, niedokrwistość i wiele innych. Witamina C to nie jest jakaś tam sobie witaminka. Ona warunkuje prawidłowy przebieg większości procesów życiowych człowieka.

Rozzłościła mnie argumentacja autora artykułu, o którym wspomniałam na wstępie. Pisze on bowiem, że źródeł witaminy C jest tak dużo, że jak sobie skasujemy tę z pomidora to nic takiego. Tak? Weźmy pod uwagę, że wielu ludzi odżywia się bardzo monotematycznie. Konsekwencje są takie, że mechanicznie napchamy żołądek, ale nie odżywimy ciała. Kolejny argument: pomidor to nie tylko witamina C, ale wiele innych wartości odżywczych, których askorbinoza nie unicestwi. Tak. Zgadzam się, ale witaminy C i tak chcę.

Zawsze można dodać trochę oliwy wymieszanej z octem co zakwasi sałatkę, a to z kolei zneutralizuje oddziaływanie askorbinazy na witaminę C. Można. Skoro trzeba, to można.

Na koniec się uśmiałam. Bo z artykułu wynikało, że ogórek to taki cwaniaczek, który zabije tylko „pomidorową” witaminę C. Jedna ze „złotych rad”: po zjedzeniu sałatki z pomidorem i ogórkiem, zjedz coś z dużą zawartością witaminy C, np. natkę pietruszki lub paprykę. OK. Ja wysiadam.

Słuchajcie, każdy robi jak uważa. W świecie dietetycznym jak i w wielu innych światach, zawsze były i zawsze będą punkty sporne. Życie według zasad narzuconych z zewnątrz mogłoby być koszmarem.

Moja koncepcja jest taka, że rzetelnie informuję Pacjenta o faktach. Decyzję każdy podejmuje sam.

„Kiedy pytają mnie…” odpowiadam: „Ja nie łączę pomidora z ogórkiem.”

Na obrazku czysty sok z 3 ogórków zaczepnie sfotografowałam obok natki pietruszki. Piję sok z ogórków solo. Dziś nie był najszczęśliwszym wyborem. Warto pamiętać, że może delikatnie obniżyć ciśnienie krwi. Przy takiej deszczowej aurze … hmmm, „mądrości” z artykułu mnie rozbudziły :)

Wybierajmy z głową! Chodzi o nasze zdrowie!

Ewa

 

 

 

2 Comments

  1. Joanna Balaklejewska Wilson

    Zgadzam sie Ewo z tym co napisalas. Bardzo cenne informacje. Pozdrawiam soczyscie ;)

    1. Ewa Koza

      Pozdrawiam Asiu, moja Zielona Siostro :)

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress