Blog

Zdrowie jamy ustnej

Zdrowie jamy ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony jest corocznie dwudziestego dnia marca. Ta symboliczna data ma przypomnieć o ogromnym znaczeniu jakie ma troska o dobrą kondycję jamy ustnej dla zdrowia rozumianego kompleksowo. Przecież w jej obrębie krzyżują się drogi oddechowe i pokarmowe, kluczowe dla życia. Jak dbać o jamę ustną? Co robić, a czego unikać, by cieszyć się jej dobrym stanem na co dzień?

Mycie zębów

O konieczności mycia zębów nie trzeba nikogo przekonywać. Wiele osób nie rezerwuje jednak w swoim codziennym grafiku wystarczająco dużo czasu na poranną toaletę i cóż, mali i duzi przyznają, że nie zawsze myją zęby przed śniadaniem. Ma to nie tylko estetyczne konsekwencje. W nocy, kiedy nie jemy i nie pijemy, zarówno na zębach, jak i na języku namnażają się drobnoustroje. Nie myjąc zębów przed pierwszym posiłkiem dostarczamy bakteriom pożywkę i stymulujemy rozwój próchnicy.
Nadmierna higiena 

Już małe dzieci wiedzą, że z uwagi na niedostateczną higienę jamy ustnej, pojawia się próchnica. A co się dzieje u osób obsesyjnie myjących zęby? Bardzo często dochodzi do osłabienia szkliwa, zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju mycie zębów tuż po posiłku. Warto zaznaczyć, że trawienie węglowodanów rozpoczyna się już w jamie ustnej, a enzymy odpowiedzialne za ten proces nie są obojętne dla szkliwa. Obniżone zostaje pH jamy ustnej co czyni szkliwo bardziej miękkim, a zęby podatniejszymi na uszkodzenia. Odczekajmy zatem minimum pół godziny po zjedzeniu posiłku i dopiero umyjmy zęby. Jest to szczególnie ważne jeśli w posiłku lub przekąsce zawarte były owoce.

Stomatolodzy podpowiadają, że zębów nie powinno się myć częściej niż pięć razy dziennie, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i podrażnienia dziąseł.

Płukanie jamy ustnej

Zdecydowanie zrezygnujmy z powszechnie reklamowanych płynów do płukania ust. Postawmy na naturalne rozwiązania. Świetnie sprawdza się płukanie jamy ustnej olejem kokosowym. Praktyka ta przyniesie nam wiele korzyści: olej działa antyseptycznie, wzmacnia dziąsła i, o ile zdecydujemy się prowadzić taką kurację regularnie, mamy szansę wybielić zęby nawet o kilka tonów.

Doskonałym sposobem na odkażenie jamy ustnej i gardła jest też napar z tymianku. To tanie ziele ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Tymianek ma zdolność hamowania rozwoju drobnoustrojów w jamie ustnej. Sprawdza się również w trakcie infekcji – rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle i ułatwia jej odkrztuszanie. Działa osłonowo na śluzówkę i wzmacnia organizm w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Nitkowanie zębów

Kolejnym ważnym aspektem jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Użycie nawet najlepszej szczoteczki nie zapewni skutecznego czyszczenia szczelin pomiędzy zębami. Warto przynajmniej raz – dwa razy na dobę dokładnie wynitkować zęby i zmniejszyć ryzyko próchnicy, a także podrażnień i infekcji dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego

Korzystajmy regularnie z kontroli stomatologicznych. Nie mniej ważne od leczenia ubytków zębowych jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Jego obecność sprzyja osadzaniu się na powierzchni zębów drobnoustrojów, jest  przyczyną nieświeżego oddechu i rozwoju próchnicy. Ponadto patogeny bytujące w jamie ustnej mogą stać się przyczyną rozwoju chorób serca i nerek.

Rozsądne przerwy pomiędzy posiłkami i przekąskami

Regularne spożywanie posiłków jest równie istotne jak zachowywanie  racjonalnych przerw pomiędzy nimi. Chodzi nie tylko o dbałość o prawidłową masę ciała, ale też czas na odpoczynek dla całego przewodu pokarmowego. Rozgryzanie i żucie i są niezwykle energochłonnymi procesami. Zęby odgrywają tu kluczową rolę. Dajmy im minimum trzy godziny przerwy.

Starajmy się unikać ciągłego podjadania pomiędzy zasadniczymi posiłkami. Jedząc non stop zmuszamy zęby do nadmiernej pracy i narażamy je na niemal ciągłe działanie enzymów trawiennych, które osłabiają szkliwo.

 

Tekst ukazał się dla portalu Interia.pl 

Dodaj Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress