Blog

Zzieleniałe są toksyczne. Zwróć uwagę na kolor ziemniaków

Zzieleniałe są toksyczne. Zwróć uwagę na kolor ziemniaków

Zielone warzywa i owoce są zdrowe. Zielone tak, ale nie zzieleniałe. Dojrzały i dobry do spożycia ziemniak ma mieć bladożółty lub biały, w zależności od odmiany, miąższ. Zzieleniałych lepiej nie jeść wcale. Jeśli nie chcesz wyrzucać całego ziemniaka – koniecznie odetnij zielony fragment bulwy. Zjadanie zzieleniałych grozi poważnymi kłopotami zdrowotnymi – może być nawet przyczyną zgonu. Co trzeba wiedzieć o zzieleniałych ziemniakach?

Zzieleniałe ziemniaki: Niebezpieczna solanina

Dlaczego bulwy zielenieją, przecież ziemniak ma być pod skórką biały ewentualnie żółty? Przyczyną jest solanina, czyli organiczny związek chemiczny, który w dużym stężeniu występuje w pędach roślin psiankowatych. A ziemniak do nich należy.

Ziemniak naturalnie zawiera niewielkie, niegroźne dla zdrowia, stężenie solaniny. Zzielenienie powstaje, gdy ziemniaczana bulwa w fazie wzrostu jest wyeksponowana na działanie promieni słonecznych, czyli ziemniak nie jest zakryty ziemią, co – jak logicznie wynika z jego nazwy – raczej mu nie służy.

Ważne też, by nie przechowywać ziemniaków w ciepłych i jasnych pomieszczeniach. W warunkach domowych najlepszym miejscem dla ziemniaków jest piwnica.

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress